<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>Archívy Matúš Senaj - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</title>
	<atom:link href="https://www.rrz.sk/znacka/matus-senaj/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://www.rrz.sk/znacka/matus-senaj/</link>
	<description>Nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia Slovenskej republiky</description>
	<lastBuildDate>Fri, 05 Sep 2025 18:15:49 +0000</lastBuildDate>
	<language>sk-SK</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=7.1</generator>
	<item>
		<title>Cena za predčasné dôchodky</title>
		<link>https://www.rrz.sk/cena-za-predcasne-dochodky/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 04 Sep 2025 13:14:43 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Dlh]]></category>
		<category><![CDATA[Dôchodky]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Komentáre]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=31016</guid>

					<description><![CDATA[<p>Odísť do predčasného dôchodku v rokoch 2023 a 2024 bolo finančne mimoriadne výhodné pre veľkú skupinu osôb. V komentári hľadáme odpovede na otázky, koľko ľudí túto možnosť využilo a koľko nás to stojí.</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/cena-za-predcasne-dochodky/">Cena za predčasné dôchodky</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<div id="pl-31016"  class="panel-layout" ><div id="pg-31016-0"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-31016-0-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-0-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><em>Celý analytický komentár vrátane príloh a dátového súboru nájdete v sekcii na stiahnutie na konci článku.</em></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Zhrnutie</span></h3>
<p>V rokoch 2023 a 2024 získali noví predčasní dôchodcovia mimoriadnu výhodu v podobe navýšenia priznaných predčasných dôchodkov o 110 až 160 eur mesačne. V danom období vzrástol počet predčasných dôchodcov o viac ako 60-tisíc nových poberateľov, čo bolo 2,5-krát viac než v rokoch 2021 a 2022.</p>
<p>Nárast počtu predčasných dôchodcov bol dôsledkom nevhodného nastavenia dôchodkového systému. Hlavne, prvá valorizácia dôchodkov, ktorá sa v dnešnej podobe uplatňuje od roku 2009, je dlhodobo nesystémovo (a nespravodlivo) nastavená, lebo umožňuje viacnásobné započítanie rastu cenovej hladiny do výšky dôchodku. V časoch stabilne nízkej inflácie to nezvyklo spôsobovať problémy, no počas energokrízy a po nej, kedy inflácia vyskočila až desaťnásobne oproti bežným časom, sa problémy zviditeľnili. Druhým faktorom bolo príliš voľné nastavenie podmienok odchodu do predčasného dôchodku po 40-tich odpracovaných rokoch. Kombinácia týchto dvoch faktorov sa v kritickom období ukázala byť významným rizikom pre verejné financie aj trh práce.</p>
<p>Motivácia odísť do predčasného dôchodku (PSD) v roku 2023 a 2024 bola vysoká, čo viedlo k vážnemu poškodeniu na trhu práce. Vysoký počet odchodov do PSD spôsobil citeľný výpadok pracovnej sily, a to najmä v priemyselnej výrobe, obchode a doprave. V roku 2024 predstavovali trvalé odchody z trhu práce v dôsledku PSD negatívny príspevok až 22-tisíc osôb (priemer za všetky mesiace). Významný výpadok bude pretrvávať do roku 2027 a úplne vymizne až v roku 2031. V kontexte starnutia obyvateľstva a nedostatočného prísunu nových pracovníkov predstavuje nadmerný odchod skúsených zamestnancov do PSD nielen krátkodobé narušenie personálnej stability firiem, ale aj priame zníženie úrovne zamestnanosti.</p>
<p>Z pohľadu záťaže verejných financií to znamená do roku 2031 nielen dodatočné kumulatívne výdavky na PSD v sume 897 mil. eur, ale aj výpadok príjmov z daní a odvodov vo výške 776 mil. eur, ktoré budú len čiastočne kompenzované úsporami na iných sociálnych dávkach (159 mil. eur). Celkový čistý negatívny dopad tak dosiahne 1,5 mld. Eur bez úrokových nákladov. Najvýraznejší príspevok k zhoršeniu deficitu verejnej správy predstavoval v roku 2024 sumu –499 mil. eur, vrátane úrokových nákladov. Hoci negatívny vplyv na saldo verejnej správy bude postupne slabnúť, kumulatívne výpadky a zvýšené výdavky trvalo zvýšia hrubý dlh Slovenska o približne 1 % HDP.</p>
<p>Pre lepšie nastavenie dôchodkového systému by bolo vhodnejšie úplne zrušiť prvú valorizáciu novopriznaných dôchodkov a zlepšiť nadväznosť období, za ktoré sa zohľadňuje inflácia pri určení štandardnej valorizácie.</p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Rekordný záujem o predčasný dôchodok v rokoch 2023 a 2024</span></h3>
<p>Počet žiadostí o priznanie predčasného starobného dôchodku mal v poslednej dekáde pred rokom 2023 mierne klesajúci trend, pričom priemerne dosahoval úroveň 16-tisíc ročne.<a href="#_ftn1" name="_ftnref1">[1]</a> Výrazný zlom nastal v roku 2023, keď o predčasný dôchodok požiadalo rekordných, takmer 47-tisíc osôb. V roku 2024 pribudlo ďalších približne 25-tisíc žiadostí, čo bolo síce menej než v predošlom rekordnom roku, no stále to potvrdzovalo pretrvávajúci nadštandardný záujem o predčasný dôchodok (Graf 1).</p>
<p><strong>Najvýraznejší nárast nastal v posledných dvoch mesiacoch roka 2023</strong>, kedy počet žiadostí skokovo vzrástol. Druhá, menej intenzívna vlna bola zaznamenaná v máji 2024, teda bezprostredne pred účinnosťou legislatívnych zmien, ktoré sprísnili podmienky na predčasný odchod do dôchodku. Tretia vlna žiadostí nasledovala opäť v decembri 2024 (Graf 2).</p>
<p>Časť žiadostí o predčasný dôchodok býva každoročne zamietnutá, počet priznaných dôchodkov preto býva nižší. Použitím detailných údajov Sociálnej poisťovne bolo identifikovaných celkom 61,2-tisíc nových poberateľov predčasného dôchodku v analyzovanom období rokov 2023 a 2024. <a href="#_ftn2" name="_ftnref2">[2]</a></p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img fetchpriority="high" decoding="async" width="1201" height="507" class="aligncenter size-full wp-image-31052" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1.png" alt="G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1.png 1201w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1-300x127.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1-1024x432.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1-768x324.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1-480x203.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G1_G2_Pocet_ziadosti_PSD_2025_2024_Mesacny_pocet_PSD_2023_2024-1-992x419.png 992w" sizes="(max-width: 1201px) 100vw, 1201px" /></a></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Motivácie pre predčasný dôchodok boli mimoriadne silné</span></h3>
<p><span style="color: #58595b;"><em>Silnú finančnú motiváciu si ukážeme na príklade poistenca, ktorý k 1.1.2025 dosiahol nárok na starobný dôchodok. Celý život zarábal priemernú mzdu a už v decembri 2023 mal odpracovaných 40 rokov. Tu sú tri stratégie nástupu na dôchodok, ktoré mohol zvoliť:</em></span></p>
<ul>
<li><span style="color: #58595b;"><em>Ak by pracoval do decembra 2024, v januári 2025 by mu bol priznaný starobný dôchodok vo výške <strong>786 eur</strong>.</em></span></li>
<li><span style="color: #58595b;"><em>Ak by odišiel do PSD v decembri 2023, výška jeho penzie by bola 783 eur mesačne. Postupnou valorizáciu by sa mu do januára 2025 dôchodok postupne zvýšil na <strong>828 eur</strong>. Odchod do predčasného dôchodku mu teda nielen zabezpečil trvalo vyšší dôchodok o 5,5 %, ale ho navyše poberal o 13 mesiacov dlhšie.</em></span></li>
<li><span style="color: #58595b;"><em>Ak by odišiel do PSD v roku 2024, povedzme iba jeden mesiac pred dovŕšením dôchodkového veku, mohol v decembri 2024 získať dôchodok 830 eur, ktorý by mu bol v januári 2025 zvýšený na <strong>847 eur</strong>. Jeho dôchodok by bol trvalo vyšší o 8 %, než keby počkal do riadneho termínu.</em></span></li>
</ul>
<p>V období od júna 2021 do júna 2023 vzrástla cenová hladina v domácnostiach dôchodcov o 27,2 %. Tento výrazný nárast sa automaticky premietol do zvýšenia dôchodkov v nasledujúcich obdobiach. Nezvykle vysoká valorizácia<a href="#_ftn3" name="_ftnref3">[3]</a> v rokoch 2023 a 2024 vyvolala verejnú diskusiu ľudí v preddôchodkovom veku o načasovaní odchodu do dôchodku. V nej sa poukázalo, že odchod do dôchodku v rokoch 2023 a 2024 je finančne nadpriemerne výhodný. K prudkému nárastu záujmu o predčasný dôchodok prispeli súčasne dva faktory:</p>
<ul>
<li><strong>Prvá valorizácia novopriznaných dôchodkov</strong></li>
</ul>
<p>Dôchodky sa dlhodobo nesystémovo valorizujú už pri ich priznaní (pozri Box 2 a Prílohu 2). V čase vysokej inflácie, ale pomalšieho rastu miezd to výrazne zvyšuje ich výšku (mieru náhrady), čím sa odchod do penzie stáva finančne atraktívnejším. Tento efekt môže byť natoľko silný, že zvyšuje motiváciu odísť do dôchodku aj predčasne, čo sa prejavilo práve v rokoch 2023 a 2024. Prvá valorizácia dôchodkov sa do legislatívy dostala v roku 2004 a v dnešnej podobe ju poznáme od roku 2009.</p>
<ul>
<li><strong>Zmeny v legislatíve týkajúce sa predčasného dôchodku</strong></li>
</ul>
<p>Od januára 2023 nadobudla účinnosť novela dôchodkového systému z roku 2022, ktorá rozšírila prístup k predčasnému starobnému dôchodku.<a href="#_ftn4" name="_ftnref4">[4]</a> Tým, ktorí odpracovali aspoň 40 rokov, umožnila odchod do dôchodku aj skôr než dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Zároveň sa pre túto skupinu znížila miera krátenia predčasného dôchodku (zo štandardného krátenia 0,5 % na 0,3 % za každých začatých 30 dní), čo tiež prispelo k zvýšeniu finančnej atraktivity skoršieho odchodu do penzie. Tento priaznivejší legislatívny stav platil do mája 2024, kedy došlo k sprísneniu podmienok, krátenie sa vrátilo na pôvodnú vyššiu úroveň a požadovaný počet odpracovaných rokov sa naviazal na vývoj dôchodkového veku.</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-31016-1"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-31016-1" ><div id="pgc-31016-1-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-1-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="1" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><strong><span style="color: #13b5ea;">Box 1: Podmienky získania predčasného dôchodku sa menili 2-krát v priebehu 1,5 roka</span></strong></p>
<p>Predčasný starobný dôchodok predstavuje dávku starobného dôchodkového poistenia, ktorá umožňuje odísť do dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku. Keďže sa vypláca predčasne a predpokladá sa jeho dlhšie poberanie, jeho mesačná výška sa kráti v závislosti od počtu mesiacov do dosiahnutia dôchodkového veku. Cieľom krátenia je zabezpečiť dlhodobú rovnováhu a spravodlivú výšku dôchodku tak, aby celková doživotná suma vyplatených dôchodkov v priemere zodpovedala sume dôchodkov vyplatených pri odchode v riadnom dôchodkovom veku.</p>
<ul>
<li><u>Do decembra 2022</u> platilo, že do predčasného dôchodku bolo možné odísť <strong>najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku</strong>, pričom za každých začatých 30 dní chýbajúcich do tohto veku sa <strong>dôchodok krátil o 0,5 %</strong>. Podmienkou zároveň bolo, aby suma predčasného dôchodku presahovala <strong>1,2-násobok životného minima</strong>.</li>
<li><u>Od januára 2023</u> sa rozšírila možnosť požiadať o predčasný dôchodok bez ohľadu na počet rokov chýbajúcich do dôchodkového veku, ak má poistenec <strong>odpracovaných aspoň 40 rokov</strong>. Do tohto obdobia sa započítava aj starostlivosť o deti. Hranica 40 rokov bola stanovená pevne, teda bez ohľadu na postupné zvyšovanie dôchodkového veku. V prípade splnenia tejto podmienky sa zároveň <strong>zaviedlo nižšie krátenie dôchodku na úrovni 0,3 %</strong> za každých začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku, namiesto štandardného krátenia 0,5 %. Tým vznikol ekonomicky neodôvodnený stav dvoch súbežne platných mier krátenia v závislosti od podmienky, ktorú predčasný dôchodca splnil. Zároveň sa pre obe skupiny sprísnila podmienka minimálnej výšky predčasného dôchodku, ktorá musela presahovať <strong>1,6-násobok životného minima</strong> namiesto pôvodného 1,2-násobku.<a href="#_ftn5" name="_ftnref5">[5]</a></li>
<li><u>Od druhej polovice mája 2024</u> došlo k opätovnej zmene<a href="#_ftn6" name="_ftnref6">[6]</a>. Možnosť odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní určitého počtu rokov zostala zachovaná, avšak počet potrebných rokov sa už neviaže pevne na hranicu 40, ale postupne sa prispôsobuje vývoju dôchodkového veku jednotlivých ročníkov. Zároveň sa zjednotila výška krátenia na 0,5 % za každých začatých 30 dní pred dovŕšením dôchodkového veku.</li>
</ul>
<p>Na rozdiel od štandardného starobného dôchodku, jednou z podmienok priznania predčasného starobného dôchodku je ukončenie dôchodkového poistenia. V praxi to znamená, že žiadateľ nesmie byť v čase priznania predčasného dôchodku zamestnaný ani vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť (okrem pár vybraných výnimiek). Odchody do PSD preto priamo znižujú ponuku práce.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-31016-2"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-31016-2-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-2-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="2" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<h3><span style="font-size: 16px; color: #13b5ea;">Kľúčovú úlohu zohrala prvá valorizácia novopriznaných dôchodkov</span></h3>
<p>Zvýšený počet žiadostí o predčasný dôchodok nemožno pripísať len uvoľneniu podmienok nároku, ktoré priniesli zmeny v predčasných dôchodkoch z roku 2022:</p>
<ul>
<li>Až 63 % nových poberateľov PSD (38,2-tisíc osôb z celkového počtu 61,2-tisíc) malo do riadneho dôchodkového veku menej ako dva roky, <strong>a teda mohli odísť aj bez zmeny legislatívy</strong>. V tejto skupine približne polovica (18,9-tisíc) odpracovala aspoň 40 rokov (Graf 3 – zlatá), zatiaľ čo druhá polovica (19,3-tisíc) túto podmienku nesplnila (Graf 3 – sivá).</li>
<li>Iba zvyšných 37 % (22,8-tisíc osôb) priamo profitovalo z legislatívnej úľavy, ktorá umožnila skorší odchod po splnení podmienky 40 odpracovaných rokov (Graf 3 – modrá farba). Časť tejto skupiny, približne 8,8-tisíc osôb (38,5 % z 23-tisíc), by do konca roka 2024 splnila aj pôvodnú dvojročnú podmienku a predčasný dôchodok by tak vedela získať aj bez uvoľnenia legislatívy.</li>
</ul>
<p><strong>Hlavným faktorom nárastu záujmu o predčasný dôchodok bola jeho zvýšená finančná atraktivita, ovplyvnená prvou valorizáciou novopriznaných dôchodkov. </strong>V rokoch 2023 a 2024 mali noví dôchodcovia mimoriadnu dočasnú výhodu. Dôchodky sa im priznali štedrejšie než v iných rokoch, čo motivovalo rekordný počet ľudí k predčasnému odchodu do penzie. Navýšenie predstavovalo 110 až 160 eur mesačne (Box 2).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1199" height="558" class="aligncenter size-full wp-image-31056" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2.png" alt="G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2.png 1199w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2-300x140.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2-1024x477.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2-768x357.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2-480x223.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G3_G4_Pocet__novych_PSD_odpracovane_roky_Mesacny_pocet_novych_PSD_odpracovane_roky-2-992x462.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1199px) 100vw, 1199px" /></a></p>
<p><strong>Z historického pohľadu zostal záujem o predčasný dôchodok v druhej polovici roka 2024 zvýšený, a to aj napriek tomu, že krátenie sa vrátilo na pôvodnú úroveň </strong>(z 0,3 % na 0,5 %<a href="#_ftn7" name="_ftnref7">[7]</a>), čím sa zmiernila jeho finančná atraktivita <strong>a podmienka 40 odpracovaných rokov sa naviazala na dôchodkový vek,</strong> čo obmedzilo časť potenciálnych žiadateľov.</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-31016-3"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-31016-3" ><div id="pgc-31016-3-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-3-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="3" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Box 2: Mechanizmus prvej valorizácie a jej vplyv v rokoch 2023 a 2024</strong></span></p>
<p>Výpočet novopriznaných dôchodkov je nastavený tak, aby poistenci s rovnakými dôchodkovými nárokmi<a href="#_ftn8" name="_ftnref8">[8]</a> dosahovali približne rovnaký pomer dôchodku k priemernej mzde, a to aj pri odchode do dôchodku v rôznych rokoch (Graf 5 - šedá). Tento cieľ sa dosahuje prostredníctvom každoročnej automatickej úpravy aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), ktorá sa zvyšuje v nadväznosti na medziročný rast priemernej mzdy za tretí štvrťrok predchádzajúceho roka. Do vývoja ADH, a tým aj do výšky novopriznávaných dôchodkov sa tak k 1. januáru každoročne premietajú najaktuálnejšie dostupné údaje o raste nominálnych príjmov, ktoré v sebe čiastočne zahŕňajú infláciu z predošlého obdobia.</p>
<p>Súčasťou výpočtu novopriznaných dôchodkov je aj ich valorizácia pri samotnom priznaní. Zatiaľ čo všeobecným cieľom valorizácie je zachovať kúpnu silu dôchodkov počas obdobia ich poberania, valorizácia uplatňovaná už pri priznaní dôchodku má odlišný účinok. Do výpočtu dôchodku sa v takom prípade premieta cenový vývoj z predchádzajúceho obdobia dvojmo: jednak čiastočne cez rast ADH, a zároveň cez osobitnú prvú valorizáciu (viac v Prílohe 2).</p>
<p>Tento efekt spôsobuje nespravodlivé zvýšenie miery náhrady dôchodkov priznaných v danom roku, pričom rozsah tohto navýšenia závisí od výšky inflácie v predchádzajúcom roku. Mechanizmus sa tak výraznejšie prejavuje v období silných inflačných šokov a dotýka sa všetkých typov dôchodkov – starobných, predčasných aj invalidných (Graf 5 - modrá).</p>
<p>Z hľadiska stratégie nastavenia ide o nesystémový prvok, ktorý narúša princíp aktuárskej neutrality a vytvára trvalé nespravodlivé medzigeneračné rozdiely v úrovni dôchodkových dávok, a to výlučne na základe načasovania odchodu do dôchodku. Tento efekt bol zreteľne viditeľný v rokoch 2023 a 2024, kedy valorizácia pri priznaní dôchodku výrazne zvýhodnila nových poberateľov v porovnaní s kohortami odchádzajúcimi v predošlých aj nasledujúcich rokoch, a to napriek ich identickým nárokom (Graf 6).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1184" height="699" class="aligncenter size-full wp-image-31059" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok.png" alt="G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok.png 1184w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok-300x177.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok-1024x605.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok-768x453.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok-480x283.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G5_G6_Vplyv_valorizacie_na_hrubu_mieru_nahrady_Vplyv_valorizacie_na_sumu_PD_prvy_rok-992x586.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1184px) 100vw, 1184px" /></a></p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-31016-4"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-31016-4-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-4-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="4" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<h3><span style="color: #13b5ea;">V štandardných časoch by bolo o 60 % menej poberateľov</span></h3>
<p>Prudký nárast počtu poberateľov predčasných dôchodkov z dôvodu nevhodne nastavených parametrov dôchodkového systému má významný dopad na verejné financie (Graf 7 – šedá). Tento dopad sa posudzuje voči scenáru vývoja, v ktorom by do predčasného dôchodku odišiel štandardný počet ľudí. Teda tí, ktorí by oň požiadali aj bez dodatočných motivácií v podobe legislatívnych zmien a vysokej prvej valorizácie. Na základe historických údajov sa predpokladá, že v takomto <strong>hypotetickom scenári</strong> (Graf 7 – modrá) by bol počet novopriznaných PSD na úrovni priemerupredchádzajúcich rokov 2021 a 2022, čo je približne 11,8-tisíc nových osôb každý rok. Spolu by tak to do PSD odišlo za dva roky (2023 a 2024) 23,7-tisíc osôb, teda o 61 % menej v porovnaní so skutočným počtom 61,2-tisíc nových poberateľov.<a href="#_ftn9" name="_ftnref9">[9]</a></p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="608" height="526" class="aligncenter size-full wp-image-31062" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov-1.png" alt="G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov-1.png 608w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov-1-300x260.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G7_Skutocny_a_hypoteticky_scenar_vyvoja_poberatelov-1-480x415.png 480w" sizes="auto, (max-width: 608px) 100vw, 608px" /></a></p>
<p>Zvyšných 37,5-tisíc osôb predstavuje skupinu, ktorá odišla do PSD navyše (resp. skôr<a href="#_ftn10" name="_ftnref10">[10]</a>) v dôsledku nevhodného nastavenia dôchodko­vého systému a pre verejné financie znamená dodatočnú záťaž. Táto skupina je v komentári označená ako <strong>„dotknutá skupina“ </strong>(Graf 7 – zlatá).</p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Výpadok pracovnej sily až do roku 2031</span></h3>
<p>Výsledky ukazujú, že <strong>nadmerné odchody do PSD prispeli k výraznému výpadku</strong><a href="#_ftn11" name="_ftnref11">[11]</a> <strong>pracovnej sily</strong><a href="#_ftn12" name="_ftnref12">[12]</a>. Najvýraznejší efekt sa prejavil v roku 2024, keď ich dôsledkom chýbalo na trhu práce v približne 22-tisíc ľudí mesačne (Graf 8 vľavo). V nasledujúcich rokoch by mal tento negatívny príspevok postupne slabnúť, no úplné vyprchanie vplyvu nastane po roku 2031.<a href="#_ftn13" name="_ftnref13">[13]</a></p>
<p><strong>Z hľadiska odvetví boli najviac zasiahnuté priemyselná výroba</strong>, <strong>veľkoobchod a maloobchod</strong>, <strong>doprava a skladovanie</strong> (Graf 8). Relatívna váha jednotlivých sektorov na celkovom výpadku zamestnanosti sa v čase mení v závislosti od toho, koľko rokov pred dovŕšením dôchodkového veku z nich pracovníci odchádzali. Najvýraznejší posun nastal v priemyselnej výrobe, ktorej podiel stúpa z 36 % na 46 %. To znamená, že v porovnaní s inými sektormi odchádzali pracovníci v priemysle skôr a budú tak na predčasnom dôchodku dlhšie.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1209" height="631" class="aligncenter size-full wp-image-31034" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily.png" alt="G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily.png 1209w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-300x157.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-1024x534.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-768x401.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-480x251.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-992x518.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G8_Sektorova_struktura_vypadku_pracovnej_sily-1200x626.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1209px) 100vw, 1209px" /></a></p>
<p>&nbsp;</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-31016-5"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-31016-5" ><div id="pgc-31016-5-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-5-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="5" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><strong><span style="color: #13b5ea;">Box 3: Spôsob výpočtu v skratke</span></strong></p>
<p>Kvantifikácia vplyvu nadmerných odchodov do PSD vychádza z predpokladu, že dotknuté osoby by v rokoch 2023 a 2024 o PSD nepožiadali. Ekonomický status dotknutej osoby (t. j. či je zamestnaná, nezamestnaná, práceneschopná, poberá invalidný dôchodok a pod.) sa v alternatívnom scenári odvíja od jej individuálnej histórie pred odchodom do PSD. Pri konštrukcii tohto scenára sa predpokladá stabilný vzorec správania v období pred odchodom do predčasného dôchodku.</p>
<p>Postup výpočtu bol nasledovný:</p>
<ul>
<li><strong>Určenie dôchodkového veku</strong> – každému jednotlivcovi z dotknutej skupiny sa určil zákonný dôchodkový vek<a href="#_ftn14" name="_ftnref14">[14]</a> a predpokladalo sa, že by do dôchodku odišiel až pri jeho dosiahnutí.<a href="#_ftn15" name="_ftnref15">[15]</a></li>
<li><strong>Premietnutie krátkodobej histórie</strong> – ekonomický status zaznamenaný počas posledných šiestich mesiacov pred skutočným odchodom do PSD sa preniesol aj na obdobie šiestich mesiacov bezprostredne pred dovŕšením dôchodkového veku.</li>
<li><strong>Dlhodobejší predpoklad</strong> – pre obdobie medzi reálnym dátumom odchodu do PSD a začiatkom uvedeného šesťmesačného obdobia sa predpokladalo zotrvanie v statuse pozorovanom deväť mesiacov pred odchodom do PSD.</li>
</ul>
<p>Takto vytvorený scenár umožňuje odhadnúť, aký by bol vývoj ekonomickej aktivity, keby k odchodom do PSD nedošlo. Detailnejší popis možno nájsť v Prílohe 1.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-31016-6"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-31016-6-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-31016-6-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="6" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<h3><span style="font-size: 16px; color: #13b5ea;">Firmy majú problém týchto ľudí nahradiť</span></h3>
<p>Na jednej strane možno pomerne presne vyčísliť negatívny príspevok odchodov z trhu práce do PSD. Na druhej strane je otázkou, či a do akej miery sa firmám podarilo tento výpadok pracovnej sily nahradiť. Analýza individuálnych údajov naznačuje, že <strong>výpadok pracovnej sily sa nedarí dotknutým firmám kompenzovať.</strong><a href="#_ftn16" name="_ftnref16"><strong>[16]</strong></a></p>
<p>Vplyv na zamestnanosť bol analyzovaný pomocou údajov Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní<a href="#_ftn17" name="_ftnref17">[17]</a>, rozlíšením dvoch skupín firiem:</p>
<ul>
<li><strong>Dotknuté firmy</strong>: tie, z ktorých zamestnanci odišli do predčasného dôchodku.</li>
<li><strong>Ostatné firmy</strong>: tie, z ktorých neodišiel do PSD žiadny zamestnanec. <a href="#_ftn18" name="_ftnref18">[18]</a></li>
</ul>
<p>V roku 2022 bol vývoj zamestnanosti v obidvoch skupinách podobný a zaznamenal mierny rast (pozri Grafy 9 a 10). Obrat nastal v roku 2023, keď vo firmách dotknutých odchodmi do PSD začal počet slovenských zamestnancov klesať. Tento trend sa výrazne prehĺbil v roku 2024 a pokračoval aj počas prvých mesiacov roku 2025. Pokles zamestnanosti domácich zamestnancov sa priblížil k hranici 60-tisíc. Pre porovnanie, vo firmách nedotknutých odchodmi do PSD rástla zamestnanosť počas celého obdobia 2022 až 2025.</p>
<p><strong>Nenahradili ich vo zvýšenej miere ani cudzinci.</strong> Výpadok domácej pracovnej sily sa v posledných rokoch darí čiastočne nahrádzať zamestnancami zo zahraničia. No počet zamestnaných cudzincov rástol v sledovanom období porovnateľne v obidvoch skupinách firiem. To naznačuje, že vysoké odchody do PSD sa nepodarilo kompenzovať ani zamestnaním cudzincov.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1253" height="596" class="aligncenter size-full wp-image-31065" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1.png" alt="G9_G10_Vývoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1.png 1253w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-300x143.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-1024x487.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-768x365.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-480x228.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-992x472.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G9_G10_Vyvoj_zamestnanosti_dotknute_firmy_Vyvoj_zamestnanosti_ostatne_firmy_voci_2021-1-1200x571.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1253px) 100vw, 1253px" /></a></p>
<p><strong> </strong></p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="609" height="556" class="aligncenter size-full wp-image-31067" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace-1.png" alt="G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace-1.png 609w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace-1-300x274.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G11_Vyvoj_zamestnanosti_firmy_sektor_sprostredkovanie_prace-1-480x438.png 480w" sizes="auto, (max-width: 609px) 100vw, 609px" /></a></p>
<p><strong>Nenahradili ich ani agentúrni zamestnanci. </strong>Dočasný výpadok zamestnancov môžu firmy kompenzovať využitím služieb agentúr sprostredkujúcich zamestnanie.<a href="#_ftn19" name="_ftnref19">[19]</a> Ani v prípade týchto firiem nie je viditeľná štrukturálna zmena vo využívaní ich služieb. Počet zamestnancov agentúr stúpol v roku 2025 o niečo viac ako 3 tisíc v porovnaní s rokom 2021 (pozri Graf 11).</p>
<p>Do PSD odchádzali z trhu práce skúsenejší kmeňoví zamestnanci. Za bežných trhových podmienok sa podniky snažia udržať si tento typ pracovníkov, a to aj napriek zvýšenej fluktuácii či dočasnému poklesu objednávok, keďže ide o ľudský kapitál s vysokou pridanou hodnotou. Zvlášť to platí na Slovensku, kde v dôsledku demografického vývoja dochádza k postupnému znižovaniu objemu dostupnej pracovnej sily. Starnutie obyvateľstva a nedostatočný prísun nových pracovníkov (či už z domáceho trhu alebo zo zahraničia) vytvárajú napätie na strane ponuky práce. Nadmerný odchod skúsených zamestnancov do PSD preto predstavoval nielen krátkodobé narušenie personálnej stability, ale aj priame zníženie úrovne zamestnanosti vo firmách.</p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">V rozpočte chýbajú príjmy, výdavky stúpli</span></h3>
<p>Zvýšený počet odchodov do PSD znamená pre verejné financie značné fiškálne náklady. Ak by k nim nedošlo, <strong>rozpočet verejnej správy by v horizonte rokov 2023 až 2031 získal o</strong> <strong>776 mil. eur viac na daniach a odvodoch z práce</strong>.<a href="#_ftn20" name="_ftnref20">[20]</a> Tieto dodatočné príjmy by pochádzali predovšetkým zo sociálnych odvodov (427 mil. eur) <a href="#_ftn21" name="_ftnref21">[21]</a>, zdravotných odvodov (190 mil. eur) a dane z príjmu fyzických osôb (159 mil. eur). <a href="#_ftn22" name="_ftnref22">[22]</a> Skutočnosť, že desaťtisíce ľudí opustili trh práce predčasne, spôsobila, že tento fiškálny potenciál sa nevyužil.</p>
<p>Na strane výdavkov, <strong>začal štát skôr vyplácať PSD</strong>, čo vedie k dodatočným výdavkom <strong>vo výške 896 mil. eur na celom analyzovanom horizonte</strong>. Za normálnych okolností by krátenie predčasných dôchodkov viedlo k tomu, že niekoľko rokov vyplácaný výrazný objem výdavkov na PSD by bol v budúcnosti kompenzovaný úsporou, v podobe trvalo nižších starobných dôchodkov. V prípade dôchodkov priznaných v rokoch 2023 a 2024 však k tejto úspore nedôjde vďaka nesystémovému dvojitému započítaniu inflácie v prvej valorizácii (viac v Boxe 2 a Prílohe 2)<a href="#_ftn23" name="_ftnref23">[23]</a>.</p>
<p>Na druhej strane, ak by nedošlo k nadmernému odchodu do PSD, zamestnané osoby by mali nárok na niektoré dávky sociálneho poistenia, ako nemocenské (85 mil. eur), ošetrovné (0,7 mil. eur) či dávku v nezamestnanosti (23 mil. eur). Tieto výdavky však v skutočnosti nevznikli a v tomto ponímaní predstavujú úsporu. Rovnako vypadli aj niektoré iné náklady, ako pokračovanie výplaty invalidných dôchodkov (50 mil. eur) alebo dávok v hmotnej núdzi (0,5 mil. eur), keďže nárok na ne zaniká po priznaní starobného dôchodku.</p>
<p><strong><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1230" height="434" class="aligncenter size-full wp-image-31069" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky.png" alt="T1_Vplyv_na_saldo_roky" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky.png 1230w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-300x106.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-1024x361.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-768x271.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-480x169.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-992x350.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T1_Vplyv_na_saldo_roky-1200x423.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1230px) 100vw, 1230px" /></a></strong></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Deficit sa zhoršil dočasne, dlh stúpol natrvalo</span></h3>
<p>Vplyv vlny odchodov do PSD z rokov 2023 a 2024 nemá trvalý dopad na deficit verejnej správy, keďže títo ľudia by neskôr do dôchodku aj tak odišli, no výrazne negatívne ovplyvňuje najmä strednodobý fiškálny rámec. V prvých rokoch prispieva k prehĺbeniu deficitu približne o 500 a 400 mil. eur ročne, tento negatívny vplyv však postupne slabne a po roku 2031 zaniká (Graf 12). Výnimkou sú úrokové náklady potrebné na financovanie vyššieho dlhu. Kumulácia výpadkov príjmov a zvýšených výdavkov však vedie k trvalému zvýšeniu hrubého dlhu o 1 % HDP (Graf 13).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1253" height="492" class="aligncenter size-full wp-image-31071" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1.png" alt="G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1.png 1253w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-300x118.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-1024x402.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-768x302.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-480x188.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-992x390.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/G12_G13_Vplyv_na_saldo_VS_Prispevok_k_hrubemu_dlhu_VS-1-1200x471.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1253px) 100vw, 1253px" /></a></p>
<p>Najväčšiu časť fiškálnych vplyvov bude niesť Sociálna poisťovňa, ktorá vypláca nadmerné predčasné dôchodky a tiež prichádza o potenciálne príjmy z poistného. Menší, no stále ekonomicky významný negatívny vplyv budú znášať zdravotné poisťovne (výpadok poistného) a samosprávy (výpadok daní z príjmov fyzických osôb). Samotný štátny rozpočet bude priamo ovplyvnený v najmenšej miere.<a href="#_ftn24" name="_ftnref24">[24]</a> Dodatočný náklad pre štátny rozpočet súvisí s úrokovými nákladmi, ktoré vyplývajú z potreby financovať negatívne fiškálne vplyvy, hlavne v deficitne hospodáriacej Sociálnej poisťovni.</p>
<p><em><br />
<a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1224" height="660" class="aligncenter size-full wp-image-31044" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS.png" alt="T2_Vplyvy_na_saldo_podľa_subjektov_VS" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS.png 1224w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-300x162.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-1024x552.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-768x414.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-480x259.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-992x535.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2025/09/T2_Vplyvy_na_saldo_podla_subjektov_VS-1200x647.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1224px) 100vw, 1224px" /></a> </em></p>
<hr />
<h5><a href="#_ftnref1" name="_ftn1">[1]</a>      V rokoch 2005 až 2010 bol záujem o predčasné dôchodky vyšší, čo súviselo s voľnejšími podmienkami vzniku nároku. Od roku 2008 sa obmedzila možnosť odísť do PSD najviac 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku a zrušila sa možnosť odpustenia krátenia v prípade, že poistenec pred odchodom do PSD nepoberal dávku v nezamestnanosti. Od roku 2011 bol zakázaný súbeh zárobkovej činnosti a poberania PSD.</h5>
<h5><a href="#_ftnref2" name="_ftn2">[2]</a>      Podľa údajov SP bolo v rokoch 2023 a 2024 zamietnutých 6,4-tisíc žiadostí o PSD a do februára 2025 ďalších 663, z ktorých pravdepodobne veľká časť bola podaná ešte v roku 2024. Analyzovaná skupina 61,2-tisíc PSD s rokom priznania 2023 a 2024 bola identifikovaná v individuálnych údajoch Sociálnej poisťovne o vyplácaných dôchodkových dávkach za obdobie január 2023 až marec 2025. Počet nových PSD tak môže byť mierne vyšší než počet analyzovaných osôb, napríklad pokiaľ sa neobjavili v databáze vyplácaných dôchodkov ako PSD, ale až ako starobní dôchodcovia, a to najmä z dôvodu časového oneskorenia medzi podaním žiadosti a začiatkom vyplácania dôchodku, ktorý bol až po dovŕšení dôchodkového veku.</h5>
<h5><a href="#_ftnref3" name="_ftn3">[3]</a>      Kým v roku 2022 sa dôchodky zvyšovali len o 1,3 %, od januára 2023 sa štandardnou valorizáciou zvýšili o 11,8 %. V júli 2023 k tomu pribudla parlamentom schválená mimoriadna valorizácia o ďalších 10,6 %, čo znamenalo celkový rast dôchodkov o 23,7 % počas roka. V roku 2024 sa dôchodky zvýšili o 3,6 %, pričom novopriznané dôchodky rástli o 14,5 % (dôchodcom, ktorí boli poberatelia už v roku 2023 sa dôchodky v roku 2024 zvyšovali o 3,6 % nakoľko v roku 2023 im bola priznaná mimoriadna valorizácia).</h5>
<h5><a href="#_ftnref4" name="_ftn4">[4]</a>      Zákon č. 352/2022 Z.z. Zároveň došlo aj k sprísneniu jednej z podmienok pre vznik nároku na predčasný starobný dôchodok – minimálna výška dôchodku potrebná na jeho priznanie sa zvýšila z 1,2-násobku životného minima na 1,6-násobok. V kontraste s predtým uvedenými zmenami tak táto úprava pôsobila ako faktor tlmiaci celkový rast počtu predčasných dôchodkov.</h5>
<h5><a href="#_ftnref5" name="_ftn5">[5]</a>      Sociálna poisťovňa mala zároveň povinnosť spätne prepočítať predčasné dôchodky priznané pred rokom 2023, ak poberatelia splnili podmienku 40 odpracovaných rokov. Týmto dôchodcom sa zvýšila suma dôchodku vďaka spätnému uplatneniu miernejšieho krátenia 0,3 %. Kvantifikácia vplyvov spätných prepočtov nie je súčasť tohto komentára, nakoľko priamo nesúvisí s nadmerným záujmom o predčasné dôchodky v rokoch 2023 a 2024.</h5>
<h5><a href="#_ftnref6" name="_ftn6">[6]</a>      Najmä pod vplyvom zámeru zaviesť 13. dôchodok, ktorý by zhoršil dlhodobú udržateľnosť verejných financií približne o 0,4 % HDP, vznikla obava zo zvrátenia dôchodkovej reformy a tým aj porušenia míľnika z Plánu obnovy, čo by mohlo viesť k tzv. korekciám, teda povinnosti vracať finančné prostriedky. Úpravy v systéme predčasných dôchodkov, ktoré priniesli zlepšenie dlhodobej udržateľnosti v rovnakom rozsahu, boli preto nevyhnutné na vyrovnanie negatívneho vplyvu 13. dôchodku na ciele stanovené v Pláne obnovy.</h5>
<h5><a href="#_ftnref7" name="_ftn7">[7]</a>      Percento krátenia za každých začatých 30 dní do dovŕšenia dôchodkového veku.</h5>
<h5><a href="#_ftnref8" name="_ftn8">[8]</a>      V tomto prípade sa pod rovnakými dôchodkovými nárokmi myslia rovnaký priemerný osobný mzdový bod (POMB) a odpracované roky (ODP).</h5>
<h5><a href="#_ftnref9" name="_ftn9">[9]</a>      Kvantifikácia vychádza z individuálnych údajov Sociálnej poisťovne. Pri konštrukcii hypotetického scenára sa najprv z 61,2-tisíc osôb vylúčili poberatelia PSD, ktorí by podľa pôvodnej legislatívy nemohli odísť do predčasného dôchodku (22,8-tisíc). Zo zostávajúcej množiny sa následne náhodným výberom vybrali osoby, ktorých počet zodpovedá expertnému odhadu vychádzajúcemu z historického priemeru počtu nových poberateľov (23,7-tisíc).</h5>
<h5><a href="#_ftnref10" name="_ftn10">[10]</a>     Počet žiadostí o PSD v prvom polroku 2025 bol výrazne nižší aj oproti rokom 2020 – 2022. To naznačuje, že časť predčasných dôchodcov z rokov 2023 a 2024 by odišla do PSD v roku 2025, prípadne neskôr. Hypotetický scenár preto predpokladá, že 7,1-tisíc osôb z „dotknutej skupiny“ by do predčasného dôchodku odišlo v roku 2025. Ich vplyv na verejné financie preto predstavujú len náklady spojené so skorším odchodom do PSD.</h5>
<h5><a href="#_ftnref11" name="_ftn11">[11]</a>     Vzhľadom na to, že v čase priznania predčasného dôchodku nesmú byť tieto osoby dôchodkovo poistené, s výnimkou niektorých činností u SZČO.</h5>
<h5><a href="#_ftnref12" name="_ftn12">[12]</a>    Odhad výpadku pracovnej sily zohľadňuje počet poberateľov PSD z dotknutej skupiny, ktorí pred odchodom do PSD dosahovali príjem zo zamestnania, z dohôd s pravidelným príjmom alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti. Zamestnanosť bola prepočítaná na ekvivalent plného pracovného úväzku pomocou sektorovo špecifických koeficientov. Na ich výpočet boli použité údaje o dohodnutom týždennom pracovnom čase a o vymeriavacích základoch poistencov v roku 2023 z databázy Sociálnej poisťovne. Koeficient bol spočítaný na analyzovanej skupine osôb dotknutej legislatívou, pre osoby s pravidelným príjmom zo zamestnania a z dohôd a pre osoby s príjmom zo SZČ (pričom sa predpokladá, že SZČO pracujú na plný úväzok).</h5>
<h5><a href="#_ftnref13" name="_ftn13">[13]</a>     RRZ v <a href="https://www.rrz.sk/stanovisko/kvantifikacia-vplyvu-opatreni-novela-zakona-o-socialnom-poisteni-dochodkova-reforma-2021/">Kvantifikácii vplyvov Novely zákona o sociálnom poistení KO-2021/03</a> upozorňovala, že v podmienkach starnutia slovenskej populácie môže uvoľňovanie podmienok pre skorší odchod z trhu práce viesť k nedostatku pracovných síl. (bod 3.43).</h5>
<h5><a href="#_ftnref14" name="_ftn14">[14]</a>     Dôchodkový vek každej osoby je zaznamenaný v databáze dôchodcov Sociálnej poisťovne.</h5>
<h5><a href="#_ftnref15" name="_ftn15">[15]</a>     S výnimkou 7,1-tisíc osôb, u ktorých sa predpokladá, že by do predčasného dôchodku odišli v roku 2025.</h5>
<h5><a href="#_ftnref16" name="_ftn16">[16]</a>     O problémoch pri nahrádzaní skúsených a kvalifikovaných zamestnancov, ktorí odišli do PSD, informovali aj predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (<a href="https://www.trend.sk/financie/predcasne-penzie-zobrali-firmam-pracovnikov-chcu-ich-naspat-lobuju-zmenu-legislativy">https://www.trend.sk/financie/predcasne-penzie-zobrali-firmam-pracovnikov-chcu-ich-naspat-lobuju-zmenu-legislativy</a>).</h5>
<h5><a href="#_ftnref17" name="_ftn17">[17]</a>     Zamestnanosť je počítaná na úrovni firiem ako počet osôb s príjmom zo zamestnania alebo z dohôd, bez úpravy na ekvivalent plného pracovného úväzku.</h5>
<h5><a href="#_ftnref18" name="_ftn18">[18]</a>     Nejde o plnohodnotnú kontrolnú skupinu, ide o zjednodušený pohľad v rámci analýzy. Pre presnejší výsledok by bolo vhodné zohľadniť aj ďalšie faktory.</h5>
<h5><a href="#_ftnref19" name="_ftn19">[19]</a>     Sektor N 78 podľa klasifikácie NACE.</h5>
<h5><a href="#_ftnref20" name="_ftn20">[20]</a>     Odhad nezohľadňuje, že v hypotetickom scenári by nebolo vyplatené odchodné pred nástupom na PSD. Hypotetický scenár predpokladá vyplatenie odchodného pred nástupom na starobný dôchodok, v skutočnosti však už bolo vyplatené odchodné pred nástupom na PSD a tieto daňové príjmy už boli zrealizované, čo môže viesť k nadhodnoteniu vplyvu. Odhad taktiež nezohľadňuje, že v skutočnosti sú popri PSD vykonávané dohody, čo môže viesť k nadhodnoteniu vplyvu.</h5>
<h5><a href="#_ftnref21" name="_ftn21">[21]</a>    Je zohľadnený vplyv na sociálne odvody bez započítania príspevkov do druhého piliera. V hypotetickom scenári nie je zohľadnený vplyv zvýšenia maximálneho vymeriavacieho základu na sociálne poistenie od roku 2025, čo môže viesť k podhodnoteniu vplyvu.</h5>
<h5><a href="#_ftnref22" name="_ftn22">[22]</a>     Vplyv na DPFO nie je očistený o výnos dane z nepracovných príjmov, čo môže viesť k nadhodnoteniu vplyvu.</h5>
<h5><a href="#_ftnref23" name="_ftn23">[23]</a>     Vplyv trvalo vyšších starobných dôchodkov po dovŕšení dôchodkového veku nie je súčasťou kvantifikácie.</h5>
<h5><a href="#_ftnref24" name="_ftn24">[24]</a>     V tabuľke neuvádzame vplyv na výnos DPH, ten zjednodušene predpokladáme na úrovni 18 mil. eur na celom horizonte.</h5>
</div>
</div></div></div></div></div><p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/cena-za-predcasne-dochodky/">Cena za predčasné dôchodky</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Koho ochránilo zastropovanie rastu cien energií pred rizikom energetickej chudoby</title>
		<link>https://www.rrz.sk/koho-ochranilo-zastropovanie-rastu-cien-energii-pred-rizikom-energetickej-chudoby/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 23 Aug 2024 12:58:04 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Analytické postrehy (Blog)]]></category>
		<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=23793</guid>

					<description><![CDATA[<p>Tomáš Kováč a Matúš Senaj V tomto blogu predstavujeme jednu z možných definícii energetickej chudoby a aplikujeme ju na údaje o výdavkoch slovenských domácností. Ukazujeme, že v bežnom roku energetická chudoba splýva s príjmovou chudobou a dotýka sa najchudobnejších domácností v prvom príjmovom decile[i]. Ukazujeme tiež, že ak by v roku 2023 neboli domácnosti chránené pred obrovskými skokmi cien energií, ukazovateľ energetickej [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/koho-ochranilo-zastropovanie-rastu-cien-energii-pred-rizikom-energetickej-chudoby/">Koho ochránilo zastropovanie rastu cien energií pred rizikom energetickej chudoby</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<div id="pl-23793"  class="panel-layout" ><div id="pg-23793-0"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-23793-0-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-23793-0-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><strong>Tomáš Kováč a Matúš Senaj</strong></p>
<p>V tomto blogu predstavujeme jednu z možných definícii energetickej chudoby a aplikujeme ju na údaje o výdavkoch slovenských domácností. Ukazujeme, že v bežnom roku energetická chudoba splýva s príjmovou chudobou a dotýka sa najchudobnejších domácností v prvom príjmovom decile<a href="#_edn1" name="_ednref1">[i]</a>. Ukazujeme tiež, že ak by v roku 2023 neboli domácnosti chránené pred obrovskými skokmi cien energií, ukazovateľ energetickej chudoby by poskočil zo 6 % na 13 % a problém s dostupnosťou energií by mala aj významná časť domácností v druhom až štvrtom príjmovom decile. Plošné zastropovanie rastu cien energií znížilo mieru energetickej chudoby na 5 % (t. j. ešte pod úroveň roku 2022). Kým v skutočnosti v rokoch 2022 aj 2023 boli najviac energetickej chudobe vystavené mladé domácnosti, v ktorých je hlava domácnosti<a href="#_edn2" name="_ednref2">[ii]</a> vo veku 18 - 30 rokov, pri nezastropovaní rastu cien energií by najväčšie riziko bolo v skupinách nad 62 rokov. Ukazujeme tiež, že plošné zastropovanie rastu cien bolo z pohľadu ochrany najzraniteľnejších domácností veľmi nákladné opatrenie s cenovkou 2,6 mld. eur. Nižšie ceny energií pre tretinu domácností s najnižším príjmom by stačilo na to, aby ukazovateľ ostal na rovnakej úrovni ako v roku 2022. Náklady na toto opatrenie by boli približne 0,7 mld. eur, t.j na úrovni 27% skutočných nákladov. A teda pomoc by bola lacnejšia až o 1,9 mld. eur.</p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Výdavky na energie</span></h3>
<p>Výdavky na energie (v tomto blogu je to elektrina, plyn, teplo) tvoria významnú časť výdavkov domácností na tovary a služby. V roku 2022 minula priemerná domácnosť 9 % zo svojich čistých príjmov na energie. Po zoradení domácností do príjmových kategórií vidíme významnú variabilitu, keď 20 % najchudobnejších domácnosti míňa na energie 15 % svojich čistých príjmov a 10 % najbohatších domácnosti míňa na energie 5 % svojich príjmov.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1180" height="639" class="aligncenter size-full wp-image-23799" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily.png" alt="G1_Podiel_výdavkov_na_energie_a_disp_príjmov_domácností_decily" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily.png 1180w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily-300x162.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily-1024x555.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily-768x416.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily-480x260.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G1_Podiel_vydavkov_na_energie_a_disp_prijmov_domacnosti_decily-992x537.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1180px) 100vw, 1180px" /></a></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Zadefinovanie pojmu energetická chudoba</span></h3>
<p>V súvislosti s vyššími cenami energií sa čoraz častejšie spomína pojem energetická chudoba. Vo všeobecnosti sa tento termín používa na označenie tých domácností, ktoré nemajú prístup alebo si nemôžu dovoliť zaplatiť účty za energie potrebné na každodenné životné potreby. Problém s nedostatočným prístupom k energiám je podľa Svetovej banky v tom, že domácnosti bez prístupu k energiám majú vysokú šancu ostať príjmovo chudobné.<a href="#_edn3" name="_ednref3">[iii]</a></p>
<p>Definícia, ktorou by sme rozdelili domácnosti na tie, ktoré sú ohrozené energetickou chudobou a ktoré nie sú, nie je ustálená. Určenie domácností s problematickým prístupom k energiám preto nie je jednoznačné. Existuje však niekoľko možností a návrhov na jej zadefinovanie.<a href="#_edn4" name="_ednref4">[iv]</a> Ich spoločnou črtou je to, že dávajú do pomeru výdavky na energie k disponibilným príjmom, prípadne k celkovým výdavkom domácností. Tiež berú do úvahy výšku životného minima vypočítanú pre každú domácnosť podľa počtu jej členov. Niektoré navrhujú zobrať do úvahy aj veľkosť bytu alebo domu, v ktorom domácnosť býva alebo štandardizovanú spotrebu energií na domácnosť. No z aktuálne dostupných údajov nie je možné povedať, či domácnosť býva v modernom nízkoenergetickom dome s nízkou spotrebou energií alebo v staršom dome bez zateplenia, preto je výber najvhodnejšej definície problematický.</p>
<p>Cieľom blogu nie je nájsť najvhodnejšiu definíciu pre energetickú chudobu, ale na zvolenom ukazovateli ilustrovať vplyv zastropovania rastu cien energií. Toto zastropovanie rastu bolo najnákladnejšie z vládnych opatrení prijatých v roku 2023 v reakcii na rast cien. Použité údaje nám dovoľujú detailne sa zaoberať len výdavkovou stranou, vplyv vládnych opatrení na príjmovej strane je rozpočítaný na všetky domácnosti rovnomerne.<a href="#_edn5" name="_ednref5">[v]</a> V tomto blogu pre jednoduchosť vyberáme jeden z možných ukazovateľov na ilustráciu situácie na Slovensku v roku 2022 a 2023:</p>
<ul>
<li>Členovia domácnosti sú ohrození energetickou chudobou vtedy, ak im po úhrade nákladov na energie zostane menej peňazí na ďalšie výdavky ako je 1,5-násobok životného minima.</li>
</ul>
<p>Podobnú definíciu uvádza aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví<a href="#_edn6" name="_ednref6">[vi]</a> v <a href="https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/27993/2">Koncepcii na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby</a> (Ďalšie definície je možné nájsť <a href="https://www.prog.sav.sk/hlbkova-studia-energetickej-chudoby/">tu</a> a <a href="https://www.urso.gov.sk/data/files/458_energeticka-chudoba-vystup-ey-srss.pdf">tu</a>). Tento ukazovateľ vieme spočítať použitím údajov zo zisťovania <em>Rodinné účty 2022</em>, kde sa nachádzajú detailné údaje o výdavkoch domácnosti, tiež o ich príjmoch a obsahuje aj základné informácie o jednotlivých členoch domácnosti. Databázu následne indexujeme tak, aby sme mohli odhadnúť ukazovatele energetickej chudoby pre rok 2023 a pre hypotetický scenár, keď by v roku 2023 neboli rasty cien energií zastropované (detailnejšie informácie sa nachádzajú v boxe 1).</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-23793-1"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-23793-1" ><div id="pgc-23793-1-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-23793-1-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="1" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<h3><span style="color: #13b5ea;">Box 1: Metodológia</span></h3>
<p>V tomto blogu sa venujeme odhadom ukazovateľov energetickej chudoby pre roky 2022 a 2023. Používame najnovšie údaje zo zisťovania štatistického úradu s názvom <em>Rodinné účty</em> <em>2022</em>. Keďže údaje za rok 2023 ešte nie sú dostupné, používame metódu indexácie. To znamená, že databázu 2022 upravujeme takto:</p>
<ul>
<li>na indexáciu čistého disponibilného príjmu domácnosti pre rok 2023 využijeme údaje z prognózy Výboru pre makroekonomické prognózy z júna 2024, ktorá uvádza rast vo výške 11 %. Vládne opatrenia (predčasná valorizácia dôchodkov, 300 eur pre každého poberateľa dôchodkov, vyšší daňový bonus na dieťa,...) sú rozpočítane na všetky domácnosti rovnako.</li>
<li>pri indexácii spotrebných výdavkov pre rok 2023 použijeme ročný index spotrebiteľských cien zo ŠÚ SR podľa 12-tich kategórií COICOP.</li>
</ul>
<p style="text-align: center;"><span style="color: #13b5ea;"><strong>Schéma indexovania <em>Rodinných účtov</em> pre rok 2023 a hypotetický stav 2023</strong></span></p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1890" height="945" class="aligncenter size-full wp-image-23801" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022.png" alt="stav v roku 2022 (Rodinné účty 2022)" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022.png 1890w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-300x150.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-1024x512.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-768x384.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-1536x768.png 1536w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-480x240.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-992x496.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/stav-v-roku-2022-Rodinne-ucty-2022-1200x600.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1890px) 100vw, 1890px" /></a></p>
<p>Rozdiel medzi skutočnosťou 2023 a hypotetickým stavom v roku 2023 pramení z rozdielnej indexácie výdavkov na energie. V hypotetickom stave pracujeme so scenárom, kde vláda nezastropovala rasty ceny elektriny, plynu a dodávok tepla domácnostiam. V hypotetickom scenári predpokladáme, že cena elektriny by rástla o 67% (v skutočnosti rástla o 2,5 %), cena plynu o 200 % (v skutočnosti rástla o 11,7 %) a ceny tepla o 112 % (v skutočnosti rástla o 17,8 %).</p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-23793-2"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-23793-2-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-23793-2-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="2" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<h3><span style="color: #13b5ea;">Odhad miery ohrozenia energetickou chudobou podľa výšky príjmu</span></h3>
<p>Na základe použitých detailných údajov odhadujeme, že v roku 2022 bolo na Slovensku ohrozených energetickou chudobou 6 % domácností. Takmer všetky domácnosti ohrozené energetickou chudobou sa nachádzajú v prvom príjmovom decile, to znamená, že sú to domácnosti s najnižšími príjmami. V tomto decile bola každá druhá domácnosť ohrozená energetickou chudobou. Z tohto môžeme usudzovať, že problém energetickej chudoby je hlavne problémom príjmovej chudoby a týka sa hlavne domácností s najnižšími príjmami.</p>
<p>V roku 2023 stúpli disponibilné príjmy rodín v priemere o 11 %, no rasty cien energií boli zastropované. Vďaka tomu sa ukazovateľ miery ohrozenia energetickou chudobou dokonca znížil na 5 %. Aj v roku 2023 platilo, že energetická chudoba sa dotýka hlavne najchudobnejších domácností. V prvej príjmovej kategórií bola miera ohrozenia energetickou chudobou na úrovni 48 %.</p>
<p>V hypotetickom scenári, v ktorom by ceny energií neboli zastropované, by sa ukazovateľ energetickej chudoby vyšplhal na úroveň 13 %. V prvej príjmovej kategórii by bolo ohrozených osem z desiatich domácností. V druhej príjmovej kategórií by to boli tri domácnosti z desiatich. V tretej až šiestej kategórii by to bolo menej ako desatina. Znamená to, že opatrenia vlády na zastropovanie cien energií ochránili pre rizikom energetickej chudoby nielen v prvom príjmovom decile, ale aj v druhom (a marginálne aj v treťom až piatom).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1178" height="642" class="aligncenter size-full wp-image-23803" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii.png" alt="G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podľa_príjmových_kategórií" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii.png 1178w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii-300x163.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii-1024x558.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii-768x419.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii-480x262.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G2_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_prijmovych_kategorii-992x541.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1178px) 100vw, 1178px" /></a></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Odhad miery energetickej chudoby podľa veku hlavy domácnosti</span></h3>
<p>Detailné údaje nám umožňujú pozrieť sa na ukazovateľ energetickej chudoby podľa veku "hlavy domácnosti". Tak sa zvykne nazývať osoba, ktorá má v danej domácnosti obvykle najvyšší prijem. Podľa jej veku sme domácnosti rozdelili do šiestich vekových kategórií.</p>
<p>Najvyššiu mieru ohrozenia energetickou chudobou v rokoch 2022 a 2023 vidíme prekvapivo pri najmladších domácnostiach, kde je hlava domácnosti mladšia ako 30 rokov. Každá desiata domácnosť v tejto vekovej kategórii je ohrozená energetickou chudobou. Ide hlavne o početnejšie rodiny, ktorých životné minimum je vyššie a majú nižšie príjmy. Naopak, najnižšia miera energetickej chudoby, menej ako 4 %, je vo vekovej kategórii 30 až 40 rokov.</p>
<p>V hypotetickej situácii, ak by v roku 2023 neboli rasty cien energií zastropované, energetická chudoba by najviac ohrozovala najstaršie domácnosti. Pri domácnostiach, kde je hlava domácnosti staršia ako 72 rokov, by sa ukazovateľ miery energetickej chudoby vyšplhal k 30 %. V kategórii 62 až 72 rokov by to bolo približne 17 %. Vidíme, že vládne opatrenia o zastropovaní cien energií pomohli znížiť riziko energetickej chudoby hlavne v týchto dvoch najstarších vekových kategóriách.</p>
<h3><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti.png" target="_blank" rel="noopener"><strong><img loading="lazy" decoding="async" width="1179" height="641" class="aligncenter size-full wp-image-23805" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti.png" alt="G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podľa_veku_osoby_na_čele_domácnosti" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti.png 1179w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti-300x163.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti-1024x557.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti-768x418.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti-480x261.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G3_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_veku_osoby_na_cele_domacnosti-992x539.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1179px) 100vw, 1179px" /></strong></a><span style="color: #13b5ea;">Odhad miery energetickej chudoby podľa počtu členov domácnosti</span></h3>
<p>Ak sa pozrieme na mieru ohrozenia energetickou chudobou podľa veľkosti domácnosti, vidíme, že v rokoch 2022 a 2023 boli najviac ohrozené viacpočetné domácnosti so šesť a viac členmi. Tu sa ukazovateľ vyšplhal na úrovne nad 20 %. V ostatných kategóriách sa ukazovateľ pohyboval medzi 2 až 9 %.</p>
<p>Vládne opatrenia o cenách energií pomohli ochrániť pred rizikom chudoby najmä jednočlenné domácnosti. Bez tohto opatrenia by v tejto kategórií bola vystavená energetickej chudobe každá tretia domácnosť.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1181" height="643" class="aligncenter size-full wp-image-23807" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti.png" alt="G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podľa_veľkosti_domácnosti" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti.png 1181w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti-300x163.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti-1024x558.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti-768x418.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti-480x261.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/G4_Miera_ohrozenia_energetickou_chudobou_podla_velkosti_domacnosti-992x540.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1181px) 100vw, 1181px" /></a></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Cielené opatrenie by nezhoršilo ukazovateľ energetickej chudoby</span></h3>
<p>Zastropovanie rastu cien energií bolo plošné opatrenie. Benefitovali z neho všetky domácnosti využívajúce elektrinu, plyn alebo teplo bez ohľadu na ich príjem. Preto bolo toto opatrenie pre verejné financie najnákladnejšie zo všetkých opatrení, ktoré mali domácnostiam pomôcť s vyššími cenami. Jeho cenovka bola 2,6 mld. eur.<a href="#_edn7" name="_ednref7">[vii]</a> Vyššie ukazujeme, že vďaka tomuto plošnému opatreniu ukazovateľ energetickej chudoby v roku 2023 dokonca klesol v porovnaní s rokom 2022. Ak by bolo vládne opatrenie zamerané iba na tretinu domácností s nižšími príjmami, tak by zvolený ukazovateľ ohrozenia energetickou chudobou ostal  na úrovni predchádzajúceho roka. Náklady na takéto opatrenie by boli na úrovni 0,7 mld. eur.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1143" height="247" class="aligncenter size-full wp-image-23809" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii.png" alt="T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternatívne_zastropovanie_rastu_cien_energií" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii.png 1143w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii-300x65.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii-1024x221.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii-768x166.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii-480x104.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/08/T1_Ukazovatele_energetickej_choduby_pre_alternativne_zastropovanie_rastu_cien_energii-992x214.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1143px) 100vw, 1143px" /></a></p>
<h3><span style="color: #13b5ea;">Záver</span></h3>
<ul>
<li>Domácnosti ohrozené energetickou chudobou sa nachádzajú predovšetkým v prvom príjmovom decile, teda v kategórií s najnižšími príjmami. Ukazujeme, že podľa zvoleného ukazovateľa je približne polovica domácností z prvého príjmového decilu ohrozená energetickou chudobou. Z uvedeného môžeme usudzovať, že problém energetickej chudoby je na Slovensku hlavne problémom príjmovej chudoby.</li>
<li>Pri použití vybranej definície bolo v roku 2022 ohrozených energetickou chudobou 6 % domácnosti. Ukazujeme, že vďaka zastropovaniu rastu cien energií v roku 2023 ukazovateľ energetickej chudoby nevyskočil na 13 %, ale dokonca mierne klesol na 5 %.</li>
<li>Z pohľadu veku hlavy domácnosti sú energetickou chudobou najviac ohrozené najmladšie domácnosti a z pohľadu počtu členov sú to šesť a viac členné domácnosti.</li>
<li>Zastropovanie cien energií ochránilo pred rizikom energetickej chudoby najmä jednočlenné domácnosti a tie, ktorých hlava domácnosti je v dôchodkovom veku.</li>
<li>Zastropovanie rastu cien zamerané na tretinu domácnosti s najnižším príjmom by stačilo na to, aby ostal vybraný ukazovateľ na úrovni predchádzajúceho roka. Náklady na plošné opatrenie boli na úrovni 2,6 mld. eur, náklady na tretinu domácnosti by boli okolo 0,7 mld. eur, čo je menej ako 30% realizovaných nákladov.</li>
</ul>
<p>Poznámka 1: Tento blog vznikol na základe diplomovej práce Tomáša Kováča obhájenej na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.</p>
<p>Poznámka 2: Použitý zdroj údajov je výberové zisťovanie <em>Rodinné účty 2022</em>. Výberové zisťovania majú zvyčajne nedostatočne pokryté najchudobnejšie a najbohatšie domácnosti. Marginalizované rómske komunity preto nie sú dostatočne zastúpené v tejto analýze, a práve v týchto komunitách môžeme očakávať najväčšie problémy s adekvátnym prístupom k energiám.</p>
<hr />
<h5><a href="#_ednref1" name="_edn1">[i]</a> Decily rozdeľujú všetky domácnosti do desiatich rovnako veľkých skupín podľa ich príjmov. V prvom decile sa nachádzajú domácnosti s najnižším príjmom, v desiatom sú domácnosti s najvyšším príjmom.</h5>
<h5><a href="#_ednref2" name="_edn2">[ii]</a> Hlavou domácnosti je dospelá osoba staršia ako 18 rokov, ktorá najviac prispieva k celkovému príjmu domácnosti.</h5>
<h5><a href="#_ednref3" name="_edn3">[iii]</a> https://blogs.worldbank.org/en/voices/what-you-need-know-about-energy-and-poverty</h5>
<h5><a href="#_ednref4" name="_edn4">[iv]</a> Detailnejšie sa ukazovateľom energetickej chudoby venuje <a href="https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32020H1563&amp;from=SK">Odporúčanie Komisie (EÚ) týkajúce sa energetickej chudoby z roku 2020</a>.</h5>
<h5><a href="#_ednref5" name="_edn5">[v]</a> Používame zjednodušenú indexáciu príjmov keďže zisťovanie Rodinné účty neobsahuje detailnú štruktúru príjmov. Nezohľadňujeme teda príjmové opatrenia ako predčasná valorizácia dôchodkov alebo 300 eur pre všetkých poberateľov dôchodkov špecificky pre dotknuté domácnosti. Tieto nárasty príjmov sú rozpočítané na všetky domácnosti.</h5>
<h5><a href="#_ednref6" name="_edn6">[vi]</a> Táto definícia je v dokumente uvedená ako modelový príklad a jedna z možných definícii. ÚRSO na rozdiel od definície použitej v tomto blogu pripočítava k výdavkom na energie aj výdavky na vodu. V tomto blogu chceme hlavne ukázať vplyv zastropovania rastu cien elektriny, plynu a tepla, preto výdavky na vodu neuvažujeme.</h5>
<p><a href="#_ednref7" name="_edn7">[vii]</a> <a href="https://www.rrz.sk/hospodarenie-rozpoctu-verejnej-spravy-v-roku-2023/">https://www.rrz.sk/hospodarenie-rozpoctu-verejnej-spravy-v-roku-2023/</a>.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/koho-ochranilo-zastropovanie-rastu-cien-energii-pred-rizikom-energetickej-chudoby/">Koho ochránilo zastropovanie rastu cien energií pred rizikom energetickej chudoby</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Ktoré rodiny vyšli z boja s infláciou ako víťazi a ktoré si museli siahnuť hlbšie do vrecka</title>
		<link>https://www.rrz.sk/ktore-rodiny-vysli-z-boja-s-inflaciou-ako-vitazi-a-ktore-si-museli-siahnut-hlbsie-do-vrecka/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 27 Feb 2024 10:09:46 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Analytické postrehy (Blog)]]></category>
		<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=21935</guid>

					<description><![CDATA[<p>V tretej časti série blogov venovanej téme dopadu inflačného šoku na slovenské rodiny sa pozrieme na to, ako šok ovplyvnil kúpyschopnosť rodín v členení podľa rodinnej štruktúry a podľa hlavného príjmu rodiny. Rovnako ako v predchádzajúcom blogu, aj teraz sme zvolili pohľad na celkový dopad ekonomického vývoja na rodiny na horizonte rokov 2022 a 2023, poznačených inflačným šokom. Tento [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ktore-rodiny-vysli-z-boja-s-inflaciou-ako-vitazi-a-ktore-si-museli-siahnut-hlbsie-do-vrecka/">Ktoré rodiny vyšli z boja s infláciou ako víťazi a ktoré si museli siahnuť hlbšie do vrecka</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<div id="pl-21935"  class="panel-layout" ><div id="pg-21935-0"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-21935-0-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21935-0-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p>V tretej časti série blogov venovanej téme dopadu inflačného šoku na slovenské rodiny sa pozrieme na to, ako šok ovplyvnil kúpyschopnosť rodín v členení podľa rodinnej štruktúry a podľa hlavného príjmu rodiny. Rovnako ako v predchádzajúcom <a href="https://www.rrz.sk/ako-sa-zmenila-kupna-sila-slovenskych-rodin-v-rokoch-poznacenych-inflacnym-sokom/">blogu</a>, aj teraz sme zvolili pohľad na celkový dopad ekonomického vývoja na rodiny na horizonte rokov 2022 a 2023, poznačených inflačným šokom. Tento blog predstavuje rozšírené výsledky <a href="https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/">štúdie</a>, ktorá prezentuje horný odhad vplyvu inflačného šoku. Ide o statický vplyv bez behaviorálnych efektov, keďže neberie do úvahy zmenu nákupného správania sa.</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-21935-1"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-21935-1" ><div id="pgc-21935-1-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21935-1-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="1" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1221" height="442" class="aligncenter size-full wp-image-21936" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury.png" alt="O1_Členenie_rodín_podľa_štruktúry" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury.png 1221w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-300x109.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-1024x371.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-768x278.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-480x174.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-992x359.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O1_Clenenie_rodin_podla_struktury-1200x434.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1221px) 100vw, 1221px" /></a></p>
<p>Pričom nezaopatreným dieťaťom je dieťa, na ktoré je podľa legislatívy nárok poberať prídavok na dieťa (t.j. je vo veku do 16 rokov, alebo až do dovŕšenia 25 rokov, ak po skončení povinnej školskej dochádzky študuje na strednej škole alebo na vysokej škole v dennej forme štúdia). Staršie dieťa je považované za jednotlivca, aj keď stále býva s rodičmi.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu.png"><img loading="lazy" decoding="async" width="1222" height="487" class="aligncenter size-full wp-image-21938" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu.png" alt="O2_Členenie_rodín_podľa_prevažujúceho_zdroja_príjmu" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu.png 1222w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-300x120.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-1024x408.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-768x306.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-480x191.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-992x395.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O2_Clenenie_rodin_podla_prevazujuceho_zdroja_prijmu-1200x478.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1222px) 100vw, 1222px" /></a></p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-21935-2"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-21935-2-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21935-2-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="2" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><strong><span style="color: #13b5ea;">Čím viac detí v rodine, tým vyšší rast kúpnej sily. Najmä vďaka štedrým vládnym opatreniam zameraným na rodiny s deťmi.</span></strong></p>
<p>V dôsledku inflácie, bez akýchkoľvek kompenzačných opatrení, by výdavky rodinám s rôznym počtom detí vzrástli o 31 až 36 %. O niečo negatívnejší by bol dopad na jednotlivcov v porovnaní s dvojicami, keďže v ich spotrebnom koši majú väčšiu váhu položky, ktorých ceny rástli najviac. Ak zohľadníme zastropovanie cien energií pre domácnosti, vplyv inflácie na kúpyschopnosť je vyrovnanejší (pokles o 23 až 24 %).</p>
<p>Na strane kompenzačných vplyvov sú rozdiely výraznejšie. Cenový strop na energie a rast disponibilných príjmov (zo všetkých sledovaných dôvodov) zvýšili kúpyschopnosť rodín s rôznym počtom detí o 41 až 64 %. Vyšší počet detí znamenal vyššiu kompenzáciu, a to vďaka vládnym opatreniam zameraným na rodiny s deťmi. Čím viac detí v rodine, o to viac rodiny získali z navýšenia daňového bonusu na dieťa a prídavkov na deti. Ide o opatrenia trvalého charakteru, ktoré v našej analýze nepokladáme za priamo súvisiace s infláciou.</p>
<p>Naopak, rodinám bez detí pomohli vládne opatrenia, ktoré boli prijaté priamo v súvislosti s infláciou. V kategóriách rodín bez detí sú zahrnutí aj dôchodcovia, preto pozitívny vplyv na kúpyschopnosť týchto rodín mali najmä opatrenia, ktorými vláda v čase vysokej inflácie mimoriadne navýšila dôchodkové dávky. Významný je aj vplyv automatickej valorizácie dávok, keď sa nadmerný rast cien v roku 2022 preniesol do vyšších dôchodkov v roku 2023.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="941" height="817" class="aligncenter size-full wp-image-21940" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily.png" alt="O3_Zmena_kúpnej_sily" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily.png 941w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily-300x260.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily-768x667.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O3_Zmena_kupnej_sily-480x417.png 480w" sizes="auto, (max-width: 941px) 100vw, 941px" /></a></p>
<p><strong><span style="color: #13b5ea;">V boji s rastom cien to mali jednoduchšie rodiny s pracovným príjmom</span></strong></p>
<p>Rodinám, ktorých hlavným zdrojom príjmu je práca, vzrástla kúpna sila o 11 %. Je to dvojnásobok v porovnaní s 5 %-ným rastom kúpnej sily rodín, ktorých hlavný príjem tvoria dávky iné ako dôchodky.</p>
<p>Rozdiel je najmä v tom, ako týmto rodinám vzrástli výdavky (38 vs. 32 %). Negatívny vplyv inflácie sa silnejšie prejavil u nízkopríjmových rodín bez pracovného príjmu, keďže v spotrebnom koši rodín s nižším príjmom majú väčšiu váhu výdavky na potraviny a energie, ktorých ceny rástli najviac. Po zohľadnení cenového stropu energií je rast výdavkov porovnateľný (25 vs. 23 %).</p>
<p>Negatívny vplyv inflácie bol kompenzovaný pre obe kategórie rodín v rovnakej miere (43%). Rodiny s pracovným príjmom získali najmä z toho, že pod tlakom inflácie zamestnávatelia zvýšili mzdy viac ako v štandardnom roku. Okrem toho zvýšenie daňového bonusu na dieťa, t.j. vládne opatrenie s významným pozitívnym vplyvom, sa týka len rodičov s pracovným príjmom. Pre rodiny s prevažujúcim príjmom z dávok bol najvýznamnejším vplyv automatickej valorizácie dávok a vládnych opatrení.</p>
<p><strong><span style="color: #13b5ea;">Poberatelia dôchodkov boli kompenzovaní vo vyššej miere ako poberatelia iných dávok</span></strong></p>
<p>V dôchodcovských rodinách vzrástla kúpyschopnosť o 9 %, čo je takmer 2-násobok v porovnaní s rodinami s inými ako dôchodkovými dávkami. Výdavky vzrástli v oboch kategóriách rodín podobne (39 vs 38 %). Čo sa však týka kompenzácií, poberatelia dôchodkov vo vyššej miere získali z vládnych protiinflačných opatrení.</p>
<p>Dôchodky rástli vďaka vyplateniu 14-teho dôchodku, jednorazového príspevku pre dôchodcov vo výške 300 eur, a aj vďaka mimoriadnej valorizácii v roku 2023. Aj automatická valorizácia dopriala štedrejšie navýšenie dávok dôchodcom než poberateľom iných dávok. Dôchodkové dávky sú valorizované inak ako ostatné sociálne dávky a v posledných dvoch rokoch rástli rýchlejšie.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="943" height="817" class="aligncenter size-full wp-image-21944" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu.png" alt="O4_Zmena_kúpnej_sily_podľa_zdroja_príjmu" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu.png 943w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu-300x260.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu-768x665.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O4_Zmena_kupnej_sily_podla_zdroja_prijmu-480x416.png 480w" sizes="auto, (max-width: 943px) 100vw, 943px" /></a></p>
<p><strong><span style="color: #13b5ea;">Najčastejšie si hlbšie do vrecka museli siahnuť rodiny, ktorých hlavným príjmom sú dávky iné ako dôchodky. V najväčšom počte to však boli jednotlivci.</span></strong></p>
<p>Pohľad na priemernú zmenu v kúpnej sile hovorí o jej raste pre každú analyzovanú kategóriu, či sa pozeráme na rodiny podľa počtu detí, alebo podľa ich hlavného zdroja príjmu. Neplatí to však pre všetky rodiny. Na analyzovanom dvojročnom horizonte 15 % rodín čelilo poklesu v kúpnej sile.</p>
<p>Pozrime sa teraz na zraniteľnosť rodín v jednotlivých skupinách. Pri pohľade na rodiny podľa ich štruktúry, najčastejšie čelili poklesu v kúpnej sile jednotlivci (23 %). Jednotlivci sú zároveň najpočetnejšou kategóriou rodín, poklesu kúpyschopnosti tak čelilo v tejto kategórii 370 tis. osôb. Platí, že s vyšším počtom detí v rodine sa znižuje pravdepodobnosť poklesu kúpyschopnosti. V kategórii rodín s tromi alebo viac deťmi neboli zaznamenané žiadne také rodiny.</p>
<p>Ak sa pozrieme na rodiny podľa hlavného zdroja príjmu, najčastejšie zaznamenali pokles v kúpnej sile rodiny s príjmom z dávok iných ako dôchodky (37 %). V prípade, že tieto rodiny nemajú deti, poklesu v kúpnej sile čelilo až 42 % rodín. Takýchto rodín je menší počet, pokles sa preto dotkne relatívne malej časti populácie.</p>
<p>V rodinách s hlavným príjmom z práce a v dôchodcovských rodinách, ktoré sú v populácii mnohopočetne zastúpené, čelil poklesu v kúpnej sile rovnaký podiel rodín (13 %).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1260" height="688" class="aligncenter size-full wp-image-21946" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie.png" alt="O5_Podiel_rodín_s_poklesom_kúpnej_sily_porovnanie" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie.png 1260w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-300x164.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-1024x559.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-768x419.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-480x262.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-992x542.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/O5_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_porovnanie-1200x655.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 1260px) 100vw, 1260px" /></a></p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-21935-3"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-21935-3" ><div id="pgc-21935-3-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21935-3-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="3" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Ako sme simulovali zmeny v kúpnej sile</strong></span></p>
<p>Analýza vychádza z údajov o príjmoch a výdavkoch rodín v roku 2021, čo je posledný rok pred vypuknutím inflačnej krízy. Vývoj v rokoch 2022 a 2023 je nasimulovaný podľa makroekonomických prognóz z júna 2021 (tzv. predkrízová prognóza) a februára 2023 (pokrízová prognóza). Použili sme simulácie, pretože detailné údaje o skutočnom vývoji príjmov rodín v roku 2023 budú dostupné približne o dva roky.</p>
<p>Model SIMTASK umožňuje pomerne presne nasimulovať vplyv vládnych opatrení na príjmy rodín. Príjmy dôchodkov a dávok boli valorizované podľa štandardných mechanizmov, pracovné príjmy boli valorizované podľa makroekonomických prognóz. Výdavky boli zvyšované použitím prognózovanej inflácie pre dvanásť typov výdavkových kategórií (tzv. COICOP).</p>
<p>Výsledky hovoria o tom, ako by sa zmenila kúpna sila, ak by Slováci nemenili svoje nákupné správanie a kupovali tie isté typy tovarov a služieb ako v roku 2021. Zameriavame sa teda hlavne na otázku, či a ako bol nárast cien kompenzovaný na strane príjmov.</p>
</div>
</div></div></div></div></div></div><p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ktore-rodiny-vysli-z-boja-s-inflaciou-ako-vitazi-a-ktore-si-museli-siahnut-hlbsie-do-vrecka/">Ktoré rodiny vyšli z boja s infláciou ako víťazi a ktoré si museli siahnuť hlbšie do vrecka</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Ako sa zmenila kúpna sila slovenských rodín v rokoch poznačených inflačným šokom</title>
		<link>https://www.rrz.sk/ako-sa-zmenila-kupna-sila-slovenskych-rodin-v-rokoch-poznacenych-inflacnym-sokom/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 06 Feb 2024 14:30:49 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Analytické postrehy (Blog)]]></category>
		<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=21382</guid>

					<description><![CDATA[<p>Vysoká inflácia v rokoch 2022 a 2023 dramaticky zvýšila výdavky slovenských rodín, avšak aj ich pracovné príjmy a aj dôchodkové a sociálne dávky rástli netradične rýchlo. Aký bol celkový dopad na našu kúpnu silu? Celková kúpna sila nakoniec rástla pomerne rýchlo, a to aj napriek inflačnému šoku. Prítomné sú však výrazné rozdiely medzi jednotlivými typmi [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ako-sa-zmenila-kupna-sila-slovenskych-rodin-v-rokoch-poznacenych-inflacnym-sokom/">Ako sa zmenila kúpna sila slovenských rodín v rokoch poznačených inflačným šokom</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<div id="pl-21382"  class="panel-layout" ><div id="pg-21382-0"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-21382-0-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21382-0-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p>Vysoká inflácia v rokoch 2022 a 2023 dramaticky zvýšila výdavky slovenských rodín, avšak aj ich pracovné príjmy a aj dôchodkové a sociálne dávky rástli netradične rýchlo. Aký bol celkový dopad na našu kúpnu silu? Celková kúpna sila nakoniec rástla pomerne rýchlo, a to aj napriek inflačnému šoku. Prítomné sú však výrazné rozdiely medzi jednotlivými typmi rodín.</p>
<p>V predchádzajúcom <a href="https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/">blogu</a> sme sa venovali téme distribučných vplyvov samotného inflačného šoku na slovenské rodiny a ukázali sme, v akej miere bol negatívny vplyv šoku kompenzovaný prijatými vládnymi opatreniami a ekonomickým vývojom.</p>
<p>Tentokrát sme zvolili komplexnejší pohľad na celkový dopad ekonomického vývoja v posledných dvoch rokoch, poznačených inflačným šokom, na kúpnu silu rodín zoradených do príjmových kategórií. Pozeráme sa tak na všetky efekty priamo súvisiace so šokom, ako aj tie, ktoré so šokom priamo nesúvisia.<sup><a href="#_ftn1" name="_ftnref1">[1]</a></sup> Doplnili sme aj najnovšie vládne opatrenie - jednorazový príspevok pre dôchodcov vo výške 300 eur, ktorý bol vyplatený v decembri 2023.</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-21382-1"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-21382-1-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21382-1-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="1" ><div class="so-rounded panel-widget-style panel-widget-style-for-21382-1-0-0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p>V našej analýze definujeme zmenu v kúpnej sile v eurách ako rozdiel medzi rastom čistých príjmov celej rodiny a rastom ich výdavkov na rovnaký kôš tovarov a služieb ako kupovali v roku 2021. Percentuálne zmeny v kúpnej sile definujeme vzhľadom k spotrebným výdavkom v príjmovom decile.</p>
<p>V analýze predpokladáme, že priamo s inflačným šokom súvisia nasledovné efekty, ktoré sú hlavne dočasného charakteru:</p>
<ul>
<li>rast miezd nad rámec očakávaného mzdového rastu pred inflačným šokom</li>
<li>valorizácia sociálnych dávok a dôchodkov nad rámec očakávanej valorizácie pred inflačným šokom</li>
<li>vládne opatrenia prijaté v dôsledku inflačného šoku (jednorazová podpora vybraným ohrozeným skupinám, vrátane rodín s deťmi, 14-ty dôchodok vyplatený v roku 2022, mimoriadna valorizácia dôchodkov v júli 2023 a jednorazový príspevok pre dôchodcov vyplatený v decembri 2023)</li>
</ul>
<p>Za efekty, ktoré sú trvalého charakteru alebo priamo nesúvisia s inflačným šokom v našej analýze pokladáme:</p>
<ul>
<li>očakávaný mzdový rast pred inflačným šokom</li>
<li>očakávanú valorizáciu sociálnych dávok a dôchodkov pred inflačným šokom</li>
<li>vládne opatrenia, ktoré by boli prijaté aj bez inflačného šoku (zvýšenie prídavku na dieťa a daňového bonusu na dieťa, očkovací bonus)</li>
</ul>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-21382-2"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-21382-2-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-21382-2-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="2" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Rast </strong><strong>výdavkov v čase inflácie oslabil kúpnu silu rodín </strong></span></p>
<p>Kúpnu silu rodín negatívne ovplyvnil celkový rast cien. Ak by si rodiny kupovali tie isté tovary a služby ako v roku 2021 a vláda by neprijala opatrenia, ktoré zastropovali ceny energií pre domácnosti, mesačné výdavky priemernej rodiny by boli po dvoch rokoch vyššie o 34 % (250 eur). Po zastropovaní cien energií pre domácnosti čelila priemerná rodina miernejšiemu nárastu v mesačných výdavkoch o 24 % (174 eur).</p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong><br />
V čase vyššej  inflácie však rástli aj príjmy </strong></span></p>
<p>Na druhej strane, rodiny zažili aj pozitívne zmeny na príjmovej strane, ktoré zvyšovali ich kúpnu silu na dvojročnom horizonte. Disponibilný príjem rodinám rástol jednak v dôsledku rastu pracovných príjmov, v dôsledku pravidelnej valorizácie sociálnych dávok a dôchodkov, ako aj v dôsledku vládnych opatrení – súvisiacich aj nesúvisiacich s inflačným šokom.</p>
<p>Rast pracovných príjmov zvýšil disponibilné príjmy rodín, ktoré sa nachádzajú hlavne vo vyšších príjmových kategóriách. Naopak, vládne opatrenia prijaté v posledných dvoch rokoch zvýšili disponibilné príjmy rodín v nižších príjmových kategóriách. A preto aj tieto vládne opatrenia v priemere zlepšili príjmovú nerovnosť (t.j. boli percentuálne dôležitejšie pre nižšie príjmové skupiny).</p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong><br />
V priebehu rokov 2022 a 2023 celková kúpna sila slovenských rodín v priemere prekvapujúco vzrástla</strong></span></p>
<p>Výsledky našej analýzy poukazujú na to, že na dvojročnom horizonte bol negatívny vplyv rastu cien viac než kompenzovaný rastom disponibilného príjmu rodín. Odhadujeme, že kúpna sila priemernej rodiny za dva roky vzrástla o 10 % (75 eur mesačne).</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1082" height="595" class="aligncenter size-full wp-image-21389" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii.png" alt="G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii.png 1082w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-300x165.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1024x563.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-768x422.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-480x264.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G1_G2_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-992x546.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1082px) 100vw, 1082px" /></a></p>
<p>Ak si rozdelíme výslednú zmenu kúpnej sily na príspevok inflačného šoku a príspevok bežného vývoja ekonomiky bez inflačného šoku, vidíme, že vplyvy súvisiace s inflačným šokom viedli k poklesu kúpnej sily pozdĺž celej príjmovej distribúcie (v priemere -2 % alebo 12 eur mesačne). Percentuálne najvyššiemu poklesu čelia rodiny s najnižším príjmom.</p>
<p>Naopak, vplyvy nesúvisiace s inflačným šokom viedli k nárastu kúpnej sily pozdĺž celej príjmovej distribúcie (v priemere o 12 % alebo 87 eur mesačne). K výraznému nárastu prispela najmä štedrá plošná podpora rodín s deťmi.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1065" height="591" class="aligncenter size-full wp-image-21404" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1.png" alt="G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1.png 1065w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1-300x166.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1-1024x568.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1-768x426.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1-480x266.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G3_G4_Zmena_kupnej_sily_rodin_podla_prijmovych_kategorii-1-992x550.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1065px) 100vw, 1065px" /></a></p>
<p><strong><span style="color: #13b5ea;"><br />
Neplatí to však pre všetky rodiny</span> </strong></p>
<p>Predchádzajúce grafy poukazujú na nárast v kúpnej sile pre priemernú rodinu v každej príjmovej kategórii. Tento záver však neplatí pre všetky rodiny. V priemere 15 % rodín čelilo na dvojročnom horizonte poklesu v kúpnej sile.</p>
<p>Rodiny, ktoré zaznamenali pokles kúpnej sily sa nachádzajú v každej z desiatich príjmových kategórii. Najviac sa ich však nachádza v prvých štyroch kategóriách s nižším príjmom a prekvapivo aj v desiatej príjmovej kategórii. Takmer vo všetkých prípadoch ide o rodiny bez detí, alebo o jednočlenné domácnosti. Ide teda najmä o tie rodiny, ktorých príjem nebol podporený štedrým navýšením rodinných dávok.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="1065" height="423" class="aligncenter size-full wp-image-21393" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily.png" alt="G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily.png 1065w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily-300x119.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily-1024x407.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily-768x305.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily-480x191.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2024/02/G5_G6_Podiel_rodin_s_poklesom_kupnej_sily_Boxplot_celkovej_zmeny_kupnej_sily-992x394.png 992w" sizes="auto, (max-width: 1065px) 100vw, 1065px" /></a></p>
<p>Tento blog predstavuje časť výsledkov výskumnej <a href="https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/">štúdie</a>, ktorá prezentuje horný odhad vplyvu inflačného šoku.</p>
<p><strong>Poznámka:</strong> Percentuálne zmeny v grafoch sú definované vzhľadom k spotrebným výdavkom v príjmovom decile. Na osi x je zobrazená príjmová kategória rodiny podľa jej ekvivalentného disponibilného príjmu, ktorý je prepočítaný na člena rodiny. Počet členov je určený modifikovanou OECD škálou (váha 1 pre prvého dospelého, váha 0,5 pre každého ďalšieho dospelého člena a váha 0,3 pre každé dieťa mladšie ako 14 rokov).</p>
<hr />
<p><sup><a href="#_ftnref1" name="_ftn1">[1]</a></sup> Ďakujeme členom Klubu ekonomických analytikov za vyplnenie dotazníka a pomoc pri identifikácii opatrení.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ako-sa-zmenila-kupna-sila-slovenskych-rodin-v-rokoch-poznacenych-inflacnym-sokom/">Ako sa zmenila kúpna sila slovenských rodín v rokoch poznačených inflačným šokom</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Aké sú distribučné vplyvy inflačného šoku na kúpnu silu slovenských domácností</title>
		<link>https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/</link>
					<comments>https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 08 Dec 2023 09:57:20 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Analytické postrehy (Blog)]]></category>
		<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=20636</guid>

					<description><![CDATA[<p>Neočakávané a prudké zvýšenie cien v rokoch 2022 a 2023 výrazne ovplyvnilo finančnú situáciu domácností. Udialo sa tak nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. V najnovšej štúdii sme sa pozreli na to, aké sú dopady tohto inflačného šoku na kúpnu silu rodín. Z technického hľadiska sme pre zodpovedanie položenej otázky nasimulovali niekoľko scenárov [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/">Aké sú distribučné vplyvy inflačného šoku na kúpnu silu slovenských domácností</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<div id="pl-20636"  class="panel-layout" ><div id="pg-20636-0"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-20636-0-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-20636-0-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="0" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p>Neočakávané a prudké zvýšenie cien v rokoch 2022 a 2023 výrazne ovplyvnilo finančnú situáciu domácností. Udialo sa tak nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. V najnovšej štúdii sme sa pozreli na to, aké sú dopady tohto inflačného šoku na kúpnu silu rodín.</p>
</div>
</div></div></div></div><div id="pg-20636-1"  class="panel-grid panel-has-style" ><div class="so-rounded panel-row-style panel-row-style-for-20636-1" ><div id="pgc-20636-1-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-20636-1-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="1" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p>Z technického hľadiska sme pre zodpovedanie položenej otázky nasimulovali niekoľko scenárov vývoja. Scenár bez inflačného šoku je založený na makroekonomickej prognóze vytvorenej pred prudkým zvýšením cien v júni 2021. Scenáre s inflačným šokom sú zase založené na makroekonomickej prognóze z februára 2023, teda z obdobia, keď sme už poznali veľkosť tohto šoku.</p>
<p>Za inflačný šok považujeme rozdiel vo výške inflácie medzi prognózou z roku 2023 a prognózou z obdobia pred inflačným šokom. Analyzujeme vplyvy na kúpnu silu, to znamená, že sa pozeráme na to, či si rodiny môžu dovoliť kúpiť rovnako  veľa tovarov a služieb, ako by si boli kúpili v prípade bez inflačného šoku. Ukazujeme tiež, či zníženie kúpnej sily spôsobené neočakávaným rastom cien bolo kompenzované vládnymi opatreniami alebo dodatočným prispôsobením sa ekonomiky.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><div id="pg-20636-2"  class="panel-grid panel-no-style" ><div id="pgc-20636-2-0"  class="panel-grid-cell" ><div id="panel-20636-2-0-0" class="so-panel widget widget_sow-editor panel-first-child panel-last-child" data-index="2" ><div
			
			class="so-widget-sow-editor so-widget-sow-editor-base"
			
		>
<div class="siteorigin-widget-tinymce textwidget">
	<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Vplyv inflačného šoku</strong></span></p>
<p>Samotné vyššie ceny v roku 2022 spôsobili pokles kúpnej sily priemernej rodiny o 10 %. V roku 2023 by kúpna sila priemernej rodiny bez započítania vládnych opatrení, teda aj bez vplyvu plošného zastropovania cien energií, klesla o 19 %.</p>
<p>Zaujímavejší je ale pohľad na distribučné dopady. Každá rodina nakupuje iné tovary a služby, preto má každá rodina iný spotrebný kôš. V spotrebnom koši rodín s nižším príjmom majú väčšiu váhu výdavky na potraviny a energie, teda zložky, ktorých ceny rástli najviac. Preto sú tieto rodiny viac zasiahnuté inflačným šokom v porovnaní s rodinami s vyšším príjmom. Tento efekt je výraznejší v roku 2023.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="900" height="461" class="aligncenter size-full wp-image-20646" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1.png" alt="Zmena_kupnej_sily_1" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1.png 900w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1-300x154.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1-768x393.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_1-480x246.png 480w" sizes="auto, (max-width: 900px) 100vw, 900px" /></a></p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Pozitívny vplyv vládnych opatrení</strong></span></p>
<p>Možno na prvý pohľad nečakaným dôsledkom inflačného šoku sú, okrem vyšších cien, aj pozitívne zmeny na príjmovej strane rodín. Vláda sa snažila kompenzovať negatívny vplyv vysokých cien dočasnými opatreniami, ktoré buď zvyšovali príjmy rodín, alebo naopak znižovali ceny elektriny, plynu a tepla.  Nasledujúce opatrenia sme identifikovali<sup><a href="#_ftn1" name="_ftnref1">[1]</a></sup> ako tie, ktorých prijatie priamo súvisí s inflačným šokom. V roku 2022 to boli dve vládne opatrenia s jednorazovým príspevkom vo výške 100€, určené rodičom detí a slabším sociálnym skupinám a 14-ty dôchodok pre poberateľov dôchodkov. V roku 2023 bolo najvýznamnejším opatrením cenový strop na energie a predčasná valorizácia všetkých dôchodkov v júli 2023 namiesto januára 2024 o 10,6 %.</p>
<p>Vládne opatrenia boli v roku 2022 viac cielené na vybrané skupiny obyvateľstva a pomáhali najviac rodinám s nižším príjmom. Cenový strop na energie je plošné opatrenie a pomáha rodinám vo všetkých príjmových kategóriách. Otázna je jeho efektivita, keďže rodiny s vyšším príjmom majú v nominálnom vyjadrení vyššie výdavky na energie, výdavky na toto opatrenie sú vyššie na hornom konci príjmovej distribúcie. Mimoriadna valorizácia dôchodkov zlepšila finančnú situáciu rodín hlavne v druhom až šiestom príjmovom decile.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="967" height="483" class="aligncenter size-full wp-image-20648" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2.png" alt="Zmena_kupnej_sily_2" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2.png 967w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2-300x150.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2-768x384.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_2-480x240.png 480w" sizes="auto, (max-width: 967px) 100vw, 967px" /></a></p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Ekonomické prispôsobenie sa</strong></span></p>
<p>Druhým typom pozitívnych vplyvov na príjmy rodín je dodatočná valorizácia dávok a dôchodkov. Vieme, že rast dávok zvyčajne závisí od rastu cien v predchádzajúcom roku. Preto vyššia valorizácia zvýšila príjmy rodín až v roku 2023. V roku 2022 bol jej efekt ešte nulový. Zároveň platí, že dodatočná valorizácia dôchodkov bola vyššia ako u dávok, ktoré rastú podľa životného minima. Druhý pozitívny vplyv priniesol infláciou vyvolaný dodatočný rast miezd. Ten je viditeľný v obidvoch rokoch.</p>
<p>Distribučné vplyvy týchto ekonomických vplyvov závisia od toho, v ktorom decile sa dotknuté osoby nachádzajú. Pri dávkach a dôchodkoch platí, že prispeli k rastu príjmov hlavne v prvých šiestich príjmových kategóriách, vo vyšších kategóriách je ich príspevok menší. Naopak, efekt dodatočného rastu miezd rastie s príjmom pretože vo vyšších príjmových kategóriách tvoria pracovné príjmy väčšiu zložku ich príjmov.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="973" height="465" class="aligncenter size-full wp-image-20677" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2.png" alt="Zmena_kupnej_sily_3" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2.png 973w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2-300x143.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2-768x367.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_3-2-480x229.png 480w" sizes="auto, (max-width: 973px) 100vw, 973px" /></a></p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Výsledný vplyv inflačného šoku na kúpnu silu </strong></span></p>
<p>Súčet všetkých vyššie spomenutých vplyvov tvorí výsledný efekt na kúpnu silu. V roku 2022 bol výsledný efekt vo všetkých príjmových kategóriách záporný. To znamená, že inflačný šok nebol v žiadnej príjmovej skupine plne kompenzovaný na príjmovej strane. Situácia v roku 2023 vyzerá odlišne. Tu boli kompenzačné efekty významné a prejavilo sa to vo výslednom pozitívnom vplyve inflačného šoku a opatrení na kúpnu silu rodín, s výnimkou v prvom príjmovom decile.</p>
<p><a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4.png" target="_blank" rel="noopener"><img loading="lazy" decoding="async" width="972" height="468" class="aligncenter size-full wp-image-20652" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4.png" alt="Zmena_kupnej_sily_4" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4.png 972w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4-300x144.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4-768x370.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/12/Zmena_kupnej_sily_4-480x231.png 480w" sizes="auto, (max-width: 972px) 100vw, 972px" /></a></p>
<p>Tento blog predstavil vybrané výsledky štúdie, ktorá prezentovala horný odhad vplyvu inflačného šoku.  Ide o statický vplyv bez behaviorálnych efektov, keďže neberie do úvahy zmenu nákupného správania sa.</p>
<p>Pre fajnšmekrov, detailné výsledky je možné nájsť v najnovšej štúdii publikovanej na <a href="https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/">webe RRZ</a>.</p>
<p>Poznámka: V grafoch sú zobrazené percentuálne zmeny vzhľadom k spotrebným výdavkom v príjmovom decile. Na osi x je zobrazený ekvivalentný disponibilný príjem prepočítaný na člena rodiny. Počet členov je určený modifikovanou OECD škálou (váha 1 pre prvého dospelého, váha 0,5 pre každého ďalšieho dospelého člena a váha 0,3 pre každé dieťa mladšie ako 14 rokov).</p>
<hr />
<p><sup><a href="#_ftnref1" name="_ftn1">[1]</a></sup> Ďakujeme členom Klubu ekonomických analytikov za vyplnenie dotazníka a pomoc pri identifikácii opatrení.</p>
</div>
</div></div></div></div></div><p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/">Aké sú distribučné vplyvy inflačného šoku na kúpnu silu slovenských domácností</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.rrz.sk/ake-su-distribucne-vplyvy-inflacneho-soku-na-kupnu-silu-slovenskych-domacnosti/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>The impact of unexpected inflationary shock in 2022 and 2023 on the welfare of families: The case of Slovakia</title>
		<link>https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/</link>
					<comments>https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/#comments</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 29 Nov 2023 08:57:32 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<category><![CDATA[Štúdie]]></category>
		<category><![CDATA[Working papers]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=20513</guid>

					<description><![CDATA[<p>ABSTRACT We analyse the impact of an unexpected and steep increase in price level on the purchasing power of Slovak families in 2022 and 2023. This is the first and the only paper that looks at distributional impacts of an inflationary shock in Slovakia. We combine a microsimulation model SIMTASK with the data on expenditure [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/">The impact of unexpected inflationary shock in 2022 and 2023 on the welfare of families: The case of Slovakia</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><strong><span style="color: #13b5ea;">ABSTRACT</span></strong></p>
<p>We analyse the impact of an unexpected and steep increase in price level on the purchasing power of Slovak families in 2022 and 2023. This is the first and the only paper that looks at distributional impacts of an inflationary shock in Slovakia. We combine a microsimulation model SIMTASK with the data on expenditure from the Household Budget Survey to quantify the net effect of an inflationary shock together with the cushioning effects of government measures and economic adjustments in the form of inflation-induced wage growth and an additional valorisation of social benefits. We show that in 2022, the government measures were well targeted and succeeded in offsetting a significant part of a purchasing power drop for low-income families. For high-income families, economic adjustments were the crucial component offsetting a significant part of their purchasing power drop. However, the overall net effect on purchasing power was negative (6 % for an average family) and it holds true for each income decile and family type. The story is different in 2023. It turns out that despite the high inflation, the macroeconomic adjustment hand in hand with adopted government measures, including a generous price cap on energy prices, more than compensate for the effects of unexpected inflation (3 % increase for an average family). This holds true for all analysed income categories, except for the lowest income decile. When looking at family types, the best off are families without children, often consisting of pensioners.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p><em><strong>KEYWORDS:</strong> microsimulation, inflationary shock, distributional effect, tax and transfer policy</em></p>
<p><em><strong>JEL CLASSIFICATION</strong>: C81, D31, E31, H24, I38</em></p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/">The impact of unexpected inflationary shock in 2022 and 2023 on the welfare of families: The case of Slovakia</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.rrz.sk/the-impact-of-unexpected-inflationary-shock-in-2022-and-2023-on-the-welfare-of-families-the-case-of-slovakia/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>1</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Nárok na plný daňový bonus nemajú rodičia s nízkym príjmom</title>
		<link>https://www.rrz.sk/narok-na-plny-danovy-bonus-nemaju-rodicia-s-nizkym-prijmom/</link>
					<comments>https://www.rrz.sk/narok-na-plny-danovy-bonus-nemaju-rodicia-s-nizkym-prijmom/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Lenka Zacharova]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 18 Oct 2023 12:46:58 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Nezaradené]]></category>
		<category><![CDATA[Analytické postrehy (Blog)]]></category>
		<category><![CDATA[Blog]]></category>
		<category><![CDATA[Dane]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<category><![CDATA[SIMTASK]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=20147</guid>

					<description><![CDATA[<p>Počas roka 2022 bol niekoľkokrát zmenený systém daňového bonusu na dieťa. Menila sa jeho výška, veková hranica dieťaťa pre priznanie nároku či ďalšie kritériá na jeho priznanie. Spolu s daňovým bonusom bola zvýšená aj suma prídavku na dieťa na 60 € mesačne. Treba ešte dodať, že podľa prijatých zmien, známych ako rodinný balíček, ide len o dočasný [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/narok-na-plny-danovy-bonus-nemaju-rodicia-s-nizkym-prijmom/">Nárok na plný daňový bonus nemajú rodičia s nízkym príjmom</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Počas roka 2022 bol niekoľkokrát zmenený <a href="https://www.epi.sk/zz/2003-595">systém daňového bonusu</a> na dieťa. Menila sa jeho výška, veková hranica dieťaťa pre priznanie nároku či ďalšie kritériá na jeho priznanie. Spolu s daňovým bonusom bola zvýšená aj suma prídavku na dieťa na 60 € mesačne. Treba ešte dodať, že podľa prijatých zmien, známych ako rodinný balíček, ide len o dočasný stav, ktorý bude trvať do roku 2025.</p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Kto má nárok na daňový bonus</strong></span></p>
<p>Výška daňového bonusu je tak aktuálne na úrovni 140 € mesačne na dieťa mladšie ako 18 rokov a 50 € na dieťa, ktoré dovŕšilo 18 rokov. Tieto vekové hranice sú tiež novinkou a dočasne na dva roky nahradili vekovú hranicu 15 rokov.</p>
<p>Tiež po novom platí, že na daňový bonus má nárok rodič dieťaťa, ktorý má nenulový pracovný príjem. Zároveň je zadefinovaná maximálna percentuálna výška daňového bonusu, ktorá berie do úvahy výšku jeho príjmu a tiež počet detí.</p>
<p>Vznikla tak paradoxná situácia, keď nárok na plnú sumu daňového bonusu nemajú rodičia s najnižšími pracovnými príjmami. Platí, že:</p>
<ul>
<li>Zamestnaný rodič jedného dieťaťa do 18 rokov potrebuje na získanie plnej sumy 140 € hrubú mzdu 809 € mesačne. Pri dvoch deťoch potrebuje 1 198 € a pri troch deťoch 1 427 € mesačne.</li>
<li>Ak je rodičom živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky a platí minimálne odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, tak potrebuje ročný príjem vo výške aspoň 29 565 €. Pri dvoch deťoch potrebuje 35 871 € a pri troch deťoch 38 250 € ročne.</li>
</ul>
<p>Čiastočne zmiernenie priniesla dodatočne prijatá zmena, keď sa do príjmu rodiča, ktorý poberá daňový bonus môže v daňovom priznaní započítať aj príjem druhého rodiča. T.j. v prípade rodín s obomi zamestnanými rodičmi musia mať spolu hrubý príjem aspoň 809/1 198/1 427 € mesačne.</p>
<p>Daňový bonus aj prídavok na dieťa sú po poslaneckých zmenách definované pevnou sumou, to znamená, že sa nepočíta s ich automatickým zvyšovaním v nasledujúcich rokoch.</p>
<p>V tomto blogu sa pozeráme na to, aký je podiel detí, ktorých rodičia majú nárok na plný daňový bonus.</p>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Na daňový bonus v plnej výške dosiahnu rodičia len 72 % detí</strong></span></p>
<p>Odhadujeme, že na Slovensku je v roku 2023 približne 1,2 mil. nezaopatrených detí, ktorých rodičia majú nárok na prídavok na dieťa. Z tohto počtu je 93 % detí takých, ktoré majú pracujúcich rodičov, čo znamená, že ich rodičia si môžu uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa. Nárok na plnú sumu daňového bonusu majú len tí rodičia, ktorí majú dostatočne vysoký pracovný príjem. To sa týka 72 % detí (resp. ich rodičov).</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="3307" height="2122" class="aligncenter size-full wp-image-20149" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus.png" alt="Narok_danovy_bonus" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus.png 3307w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-300x193.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-1024x657.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-768x493.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-1536x986.png 1536w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-2048x1314.png 2048w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-480x308.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-992x637.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus-1200x770.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 3307px) 100vw, 3307px" /></p>
<h5 style="text-align: right;"><em><span style="color: #13b5ea;">Zdroj: simulácia modelom SIMTASK</span></em></h5>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Kto má nárok na plných 200 eur </strong></span></p>
<p>Nárok na plný daňový bonus a zároveň prídavok na dieťa, teda v spoločnej výške 200 eur (140 € + 60 € ) majú rodičia 55 % detí. Ide o deti, ktoré nedovŕšili 18 rokov a ich rodičia majú dostatočný pracovný príjem.</p>
<p>Na nezaopatrené deti staršie ako 18 rokov pripadá nárok na daňový bonus vo výške 50 € a tiež prídavok na dieťa 60 €, spolu teda 110 €. Takýchto detí je na Slovensku približne 17 %.</p>
<p>Nárok na znížený daňový bonus (z dôvodu nízkeho pracovného príjmu rodičov) a prídavok na dieťa pripadá na rodičov 21 % zo všetkých detí.</p>
<p>Približne 7 % detí má rodičov bez pracovného príjmu, ich rodičia majú nárok iba na prídavok na dieťa a nemajú nárok na daňový bonus.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="3307" height="2122" class="aligncenter size-full wp-image-20151" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska.png" alt="Narok_danovy_bonus_vyska" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska.png 3307w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-300x193.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-1024x657.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-768x493.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-1536x986.png 1536w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-2048x1314.png 2048w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-480x308.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-992x637.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_vyska-1200x770.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 3307px) 100vw, 3307px" /></p>
<h5 style="text-align: right;"><em><span style="color: #13b5ea;">Zdroj: simulácia modelom SIMTASK</span></em></h5>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Rodičia 22 % detí nemajú nárok na plnú sumu daňového bonusu, aj keď pracujú</strong></span></p>
<p>Pozrime sa teraz len na tie deti, ktoré majú pracujúcich rodičov.</p>
<p>Na získanie plnej sumy daňového bonusu na dieťa musia mať obaja rodičia v súčte dostatočne vysoký príjem. Platí, že čím viac detí majú, tým vyšší príjem potrebujú na získanie plnej sumy. Môžeme teda povedať, že rodičia s nízkym pracovným príjmom nemajú nárok na plnú výšku a daňový bonus na dieťa je v ich prípade znížený.</p>
<p>Odhadujeme, že na Slovensku pripadá znížený daňový bonus na 22 % detí (100 % = všetky deti s aspoň jedným pracujúcim rodičom). Z regionálneho pohľadu je najviac takýchto detí vo východnej časti Slovenska. Priemernú výšku zníženého daňového bonusu odhadujeme na 84,9 € pri deťoch do 18 rokov a 25,4 € pri deťoch, ktoré dovŕšili 18 rokov.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="3019" height="1800" class="aligncenter size-full wp-image-20153" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer.png" alt="Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer.png 3019w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-300x179.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-1024x611.png 1024w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-768x458.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-1536x916.png 1536w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-2048x1221.png 2048w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-480x286.png 480w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-992x591.png 992w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2023/10/Narok_danovy_bonus_slovensky_priemer-1200x715.png 1200w" sizes="auto, (max-width: 3019px) 100vw, 3019px" /></p>
<h5 style="text-align: right;"><em><span style="color: #13b5ea;">Zdroj: simulácia modelom SIMTASK</span></em></h5>
<p><span style="color: #13b5ea;"><strong>Upozornenie:</strong><br />
</span>Tieto odhady sú založené na údajoch z výberového štatistického zisťovania SILC a výpočtoch modelom SIMTASK.V databáze modelu SIMTASK je počet nezaopatrených detí nadhodnotený o približne 10 % v porovnaní s administratívnymi údajmi.</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/narok-na-plny-danovy-bonus-nemaju-rodicia-s-nizkym-prijmom/">Nárok na plný daňový bonus nemajú rodičia s nízkym príjmom</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.rrz.sk/narok-na-plny-danovy-bonus-nemaju-rodicia-s-nizkym-prijmom/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Vplyv pandémie COVID-19 na príjmy jednotlivcov</title>
		<link>https://www.rrz.sk/vplyv-pandemie-covid-19-na-prijmy-jednotlivcov/</link>
					<comments>https://www.rrz.sk/vplyv-pandemie-covid-19-na-prijmy-jednotlivcov/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[rozpoctovaadmin]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 19 Aug 2021 08:08:07 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Publikácie]]></category>
		<category><![CDATA[Covid-19]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Komentáre]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=9165</guid>

					<description><![CDATA[<p>Jana Valachyová,  Matúš Senaj &#160; Pandémia nového koronavírusu spôsobila v roku 2020 významný prepad slovenskej ekonomiky porovnateľný s finančnou krízou v roku 2009. Podľa analyzovaných individuálnych údajov v pandemickom roku 2020 poklesol počet pracujúcich o 2,6 %, pričom viac prichádzali o prácu muži ako ženy. Z pohľadu veku strácali prácu najčastejšie mladí ľudia vo veku do 25 rokov. Okrem poklesu zamestnanosti bol rok [&#8230;]</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/vplyv-pandemie-covid-19-na-prijmy-jednotlivcov/">Vplyv pandémie COVID-19 na príjmy jednotlivcov</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p><em>Jana Valachyová,  Matúš Senaj</em></p>
<p>&nbsp;</p>
<p><strong>Pandémia nového koronavírusu spôsobila v roku 2020 významný prepad slovenskej ekonomiky porovnateľný s finančnou krízou v roku 2009. </strong><strong>Podľa analyzovaných individuálnych údajov v</strong><strong> </strong><strong>pandemickom</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong> <strong>poklesol po</strong><strong>č</strong><strong>et pracuj</strong><strong>ú</strong><strong>cich</strong> <strong>o</strong><strong> </strong><strong>2,6 %, pričom viac</strong> <strong>prich</strong><strong>á</strong><strong>dzali o</strong><strong> </strong><strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>cu mu</strong><strong>ž</strong><strong>i ako </strong><strong>ž</strong><strong>eny.</strong><strong> Z pohľadu veku strácali prácu najčastejšie </strong><strong>mlad</strong><strong>í ľ</strong><strong>udia vo veku do 25</strong><strong> </strong><strong>rokov.</strong></p>
<p><strong> Okrem poklesu zamestnanosti bol rok 2020 špecifický aj významným výpadkom pracovných príjmov. Z</strong><strong> </strong><strong>d</strong><strong>ô</strong><strong>vodu zatvoren</strong><strong>ý</strong><strong>ch</strong> <strong>z</strong><strong>á</strong><strong>kladn</strong><strong>ý</strong><strong>ch a</strong><strong> </strong><strong>matersk</strong><strong>ý</strong><strong>ch </strong><strong>š</strong><strong>k</strong><strong>ô</strong><strong>l boli rodi</strong><strong>č</strong><strong>ia n</strong><strong>ú</strong><strong>ten</strong><strong>í </strong><strong>osta</strong><strong>ť</strong><strong> doma s</strong><strong> </strong><strong>de</strong><strong>ť</strong><strong>mi. Ďalším dôvodom absencie na pracovisku bola povinná karanténa pozitívne testovaných osôb alebo ich blízkych kontaktov. V priebehu roka 2020 došlo k poklesu pracovného príjmu aj u tých zamestnancov, ktorí museli ostať doma z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa. </strong></p>
<p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>najkritickej</strong><strong>š</strong><strong>om mesiaci m</strong><strong>á</strong><strong>j 2020 poklesol medziročne príjem 43</strong> <strong>% pracujúcim, čo je významný nárast </strong><strong>v </strong><strong>porovnan</strong><strong>í</strong><strong> s</strong><strong> </strong><strong>rokom 2019, ke</strong><strong>ď sa zníženie príjmu týkalo </strong><strong>26</strong><strong> </strong><strong>%</strong> <strong>pracuj</strong><strong>ú</strong><strong>cich. Aj napriek negatívnemu ekonomickému vývoju, priemern</strong><strong>ý</strong><strong> disponibiln</strong><strong>ý</strong><strong> pr</strong><strong>í</strong><strong>jem</strong> <strong>pracuj</strong><strong>ú</strong><strong>cich stúpol v porovnaní s minulým rokom</strong><strong>. Vý</strong><strong>padok v</strong><strong> </strong><strong>pracovnom pr</strong><strong>í</strong><strong>jme bol kompenzovan</strong><strong>ý</strong><strong> hlavne nemocenskými d</strong><strong>á</strong><strong>vkami. V</strong><strong>ý</strong><strong>padok v</strong><strong> </strong><strong>pracovnom pr</strong><strong>í</strong><strong>jme bol vo vy</strong><strong>šš</strong><strong>ej miere</strong> <strong>kompenzovan</strong><strong>ý </strong><strong>u</strong><strong> ž</strong><strong>ien ako mu</strong><strong>ž</strong><strong>ov. Z</strong><strong> </strong><strong>poh</strong><strong>ľ</strong><strong>adu vekov</strong><strong>ý</strong><strong>ch kateg</strong><strong>ó</strong><strong>ri</strong><strong>í</strong><strong> boli najviac kompenzovan</strong><strong>é</strong><strong> pr</strong><strong>í</strong><strong>jmy os</strong><strong>ô</strong><strong>b vo veku 26</strong> <strong>a</strong><strong>ž</strong><strong> 40</strong> <strong>rokov. Pandémia neovplyvnila disponibilné príjmy osôb mimo pracovného trhu. Ich príjmy stúpli o 5,4 %. Disponibilné príjmy starobných dôchodcov stúpli v roku 2020 o 1,4 %.</strong></p>
<p>Tento komentár obsahuje 15 otázok a odpovedí analyzujúcich vývoj v pandemickom roku 2020. V grafoch je prezentovaný aj vývoj v rokoch 2019 a 2018 preto, aby boli viditeľné rozdiely medzi bežným a pandemickým rokom (<a href="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/Komentar_pandemia2020.pdf">PDF verzia</a>).</p>
        <div class="accordion-component">
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">1.	Ako sa vyvíjal počet pracujúcich v krízovom roku 2020?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Pokles počtu pracujúcich nie je možné pripísať plne len vplyvu pandémie. Počet pracujúcich začal klesať už začiatkom roka, čím pokračoval trend poklesu zamestnanosti z roku 2019 , s príchodom pandémie sa však pokles prehĺbil. Medziročný pokles kulminoval v máji, keď bolo o takmer 90 tisíc pracujúcich menej. V nasledujúcich mesiacoch došlo k miernemu zlepšeniu situácie – v septembri pracovalo o 62 tisíc menej osôb v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Koncom roka dosiahol medziročný pokles úroveň 71 tisíc osôb.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="965" height="780" class="alignnone size-full wp-image-9166" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid1.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid1.png 965w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid1-300x242.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid1-768x621.png 768w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid1-480x388.png 480w" sizes="auto, (max-width: 965px) 100vw, 965px" /></p>
<p>K medziročnému poklesu v počte pracujúcich v krízovom roku 2020 prispel jednak pokles v počte osôb, ktoré v roku 2019 nepracovali a v priebehu roka získali prácu ako aj nárast v počte osôb, ktoré v priebehu roka stratili prácu. Zatiaľ čo v priebehu roku 2019 získalo prácu približne 240 tisíc osôb a 247 tisíc osôb zo zamestnania odišlo, v roku 2020 prácu získalo 211 tisíc osôb a 267 tisíc osôb prácu stratilo.</p>
              </div>
            </div>
          </div>
                  </div>
      
        <div class="accordion-component">
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">2.	Stratili prácu viac muži alebo ženy? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>Medziročne poklesol viac počet pracujúcich mužov – v</strong><strong> </strong><strong>absol</strong><strong>ú</strong><strong>tnych </strong><strong>čí</strong><strong>slach aj percentu</strong><strong>á</strong><strong>lne.</strong> Priemerný mesačný počet pracujúcich mužov poklesol o 2,8 % (31 tisíc), zatiaľ čo priemerný mesačný počet pracujúcich žien poklesol o 2,5 % (25 tisíc). Kým v predchádzajúcich dvoch rokoch bol vývoj v neprospech žien (nižší nárast v roku 2018, vyšší pokles v roku 2019), počas pandémie sa vývoj obrátil v neprospech mužov.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="755" height="647" class="alignnone size-full wp-image-9169" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid2.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid2.png 755w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid2-300x257.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid2-480x411.png 480w" sizes="auto, (max-width: 755px) 100vw, 755px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">3.	Ktorá veková skupina čelila najväčšiemu poklesu zamestnanosti? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong><strong> č</strong><strong>elili</strong> <strong>poklesu</strong> <strong>zamestnanosti všetky vekové kategórie okrem osôb v</strong><strong> </strong><strong>d</strong><strong>ô</strong><strong>chodkovom veku.</strong> V percentuálnom vyjadrení stratili prácu najviac osoby vo veku do 25 rokov (11 %), v absolútnych číslach stratilo prácu najviac osôb vo veku 25-40 rokov (vyše 36 tisíc osôb). Obe vekové skupiny čelili poklesu už aj pred krízou, kríza prepad prehĺbila. Zvrat znamenala kríza pre vekovú kategóriu 41-61 rokov, ktorá do marca 2020 vykazovala medziročné nárasty, od apríla už pokles.</p>
<p>V prípade pracujúcich osôb v dôchodkovom veku sledujeme v roku 2020 medziročný nárast v priemernom mesačnom počte. Pohľad na mesačný profil hovorí o raste v mesiacoch október až december, tento záver však môže byť skreslený z dôvodu spracovania údajov. Za mesiace október až december sú k dispozícii najaktuálnejšie údaje dodané Sociálnou poisťovňou, v ktorých predpokladáme, že sú spätne zohľadnené a rozpočítané príjmy z dohôd. Je možné očakávať spätné zohľadnenie aj v mesiacoch predchádzajúcich októbru pri najbližšej aktualizácii celoročných údajov.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="749" height="650" class="alignnone size-full wp-image-9171" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid3.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid3.png 749w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid3-300x260.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid3-480x417.png 480w" sizes="auto, (max-width: 749px) 100vw, 749px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">4.	Osôb s akým pracovným úväzkom sa dotkla kríza najviac? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>absol</strong><strong>ú</strong><strong>tnych</strong><strong> čí</strong><strong>slach stratilo</strong> <strong>v</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong> <strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>cu najviac os</strong><strong>ô</strong><strong>b so zamestnaneck</strong><strong>ý</strong><strong>m pracovn</strong><strong>ý</strong><strong>m</strong> <strong>pomerom.</strong> Medziročný pokles o takmer 55 tisíc osôb.</p>
<p>V percentuálnom vyjadrení stratil<u>i</u> prácu 3 % osôb so zamestnaneckým pracovným pomerom a rovnako 3 % osôb s pracovným pomerom na dohodu.</p>
<p>Pre dohodárov je pokles v roku 2020 miernejší v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Podľa najaktuálnejších údajov sa ich situácia medziročne zlepšila v mesiacoch október až december 2020. Tento záver však, rovnako ako spomíname pri dôchodcoch vyššie, môže byť skreslený a možno očakávať revíziu smerom nahor aj za mesiace predchádzajúce októbru.</p>
<p>Priemerný mesačný počet SZČO v roku 2020 vzrástol o 1,2 % (vyše 2 tisíc), aj u týchto osôb však už od októbra dochádza k medziročnému poklesu.</p>
<p>(Pre SZČO máme z údajov SP informáciu len o tých SZČO, ktoré platia sociálne odvody. Povinnosť platiť sociálne odvody sa prehodnocuje každoročne k 1.7. , preto je v tomto období najvýraznejšia zmena. Pokles v počte od 1.7. môže znamenať, že SZČO ukončila činnosť ale aj to, že prestala platiť sociálne odvody a naďalej funguje.)</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="746" height="620" class="alignnone size-full wp-image-9175" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid4.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid4.png 746w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid4-300x249.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid4-480x399.png 480w" sizes="auto, (max-width: 746px) 100vw, 746px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">5.	Čo bolo za nižším prítokom do zamestnanosti? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>priebehu</strong> <strong>roku 2020</strong> <strong>si na</strong><strong>š</strong><strong>lo</strong> <strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>cu</strong> <strong>menej</strong> <strong>osôb ako v</strong><strong> </strong><strong>predch</strong><strong>á</strong><strong>dzaj</strong><strong>ú</strong><strong>com roku, medziro</strong><strong>č</strong><strong>ne pr</strong><strong>í</strong><strong>tok do zamestnanosti poklesol o</strong><strong> </strong><strong>12</strong> <strong>% (30</strong> <strong>tis</strong><strong>í</strong><strong>c</strong> <strong>os</strong><strong>ô</strong><strong>b).</strong></p>
<p>Medziročne sa najviac zhoršila možnosť zamestnať sa osobám, ktoré nemáme zachytené v databázach poberateľov dávok SP a ÚPSVaR. V  roku 2020 sa z tejto skupiny osôb zamestnalo o vyše 24 tisíc menej ako v roku 2019. Patria sem napríklad absolventi, ktorí boli nútení kvôli pandémii odložiť nástup do práce aj cudzinci, ktorí by, nebyť pandémie, pracovali na Slovensku.</p>
<p>Percentuálne je najvýraznejší pokles prítoku do zamestnanosti spomedzi osôb v hmotnej núdzi (o 34 %). V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ich pozícia zhoršila, ale aj v roku 2019 si už hľadali prácu ťažšie.</p>
<p>V dôsledku pandemickej situácie sa v roku 2020 v menšej miere zamestnávali aj osoby poberajúce rodičovský príspevok. Prácu získalo o 8 %  (2 tisíc) osôb menej ako v predchádzajúcom roku. Rodičia mohli ostať dlhšie doma s dieťaťom na rodičovskej dovolenke aj vďaka opatreniu, ktoré predĺžilo poberanie rodičovského príspevku.</p>
<p>V roku 2020 sa zamestnalo o 1,8 % viac osôb poberajúcich dávku v nezamestnanosti ako v roku 2019, čo v tomto kontexte znamená zhoršenie oproti predchádzajúcemu roku, keď bola zmena na úrovni 12,7 %. Jedným z pandemických opatrení bolo aj predĺženie doby poberania dávky v nezamestnanosti, hľadanie práce si tak mohli nezamestnaní odložiť.</p>
<p>Čo sa týka poberateľov dôchodkových dávok, ich situácia sa medziročne zlepšila. Opäť ide o medziročný nárast v mesiacoch október až december 2020. Tento záver však, môže byť skreslený a možno očakávať revíziu smerom nahor aj za mesiace predchádzajúce októbru.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="752" height="635" class="alignnone size-full wp-image-9178" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid5.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid5.png 752w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid5-300x253.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid5-480x405.png 480w" sizes="auto, (max-width: 752px) 100vw, 752px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">6.	Čo sa dialo s ľuďmi, ktorí stratili prácu? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>priebehu roku 2020</strong> <strong>stratilo</strong> <strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>cu</strong> <strong>viac</strong> <strong>os</strong><strong>ô</strong><strong>b ako v</strong><strong> </strong><strong>predch</strong><strong>á</strong><strong>dzaj</strong><strong>ú</strong><strong>com roku, medziro</strong><strong>č</strong><strong>ne</strong> <strong>odtok zo zamestnanosti</strong> <strong>vzr</strong><strong>á</strong><strong>stol</strong> <strong>o</strong><strong>  </strong><strong>8</strong> <strong>% (takmer</strong> <strong>23</strong> <strong>tisíc osôb).</strong></p>
<p>Percentuálne, aj v absolútnych číslach, najvýraznejšie vzrástol počet osôb, ktoré stratili zamestnanie a začali poberať dávku v nezamestnanosti (o 57 %).</p>
<p>Počtom veľkou skupinou sú aj osoby, ktoré po strate práce nie sú zachytené v žiadnej z použitých databáz. V priemere mesačne je to 8 tisíc osôb, s najväčšou pravdepodobnosťou sa za touto štatistikou skrýva najmä odchod cudzincov, ktorí predtým pracovali na Slovensku.</p>
<p>Naopak, z práce do dôchodku odchádzalo v roku 2020 menej ľudí ako predchádzajúci rok. To si vysvetľujeme bázickým efektom, keď v prvom polroku 2019 výrazne vzrástol počet osôb, ktoré odišli z práce na dôchodok alebo už boli poberateľmi dôchodku pred tým ako stratili prácu. Kvôli neskoršiemu odchodu do dôchodku generácie, ktorá by bez rastu dôchodkového veku išla do dôchodku skôr, odišlo v roku 2019 do starobného dôchodku najviac osôb od roku 2003 (41 tis.).</p>
<p>&nbsp;</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="749" height="682" class="alignnone size-full wp-image-9180" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-6.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-6.png 749w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-6-300x273.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-6-480x437.png 480w" sizes="auto, (max-width: 749px) 100vw, 749px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">7.	Akému výpadku v pracovnom príjme čelili osoby, ktoré si v roku 2020 udržali prácu?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>d</strong><strong>ô</strong><strong>sledku pand</strong><strong>é</strong><strong>mie</strong> <strong>sa</strong> <strong>v</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong> <strong>rast</strong> <strong>priemern</strong><strong>é</strong><strong>ho</strong> <strong>mesa</strong><strong>č</strong><strong>n</strong><strong>é</strong><strong>ho</strong> <strong>pr</strong><strong>í</strong><strong>jmu z</strong><strong> </strong><strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>ce</strong> <strong>v</strong><strong>ý</strong><strong>razne</strong> <strong>spomalil, vzrástol len o</strong><strong> </strong><strong>3,2 %, zatia</strong><strong>ľ</strong> <strong>č</strong><strong>o v</strong><strong> </strong><strong>rokoch 2018 a</strong><strong> </strong><strong>2019</strong> <strong>dosahoval rast </strong><strong>ú</strong><strong>rove</strong><strong>ň </strong><strong>okolo</strong> <strong>8</strong> <strong>%.</strong> Najprudší prepad príjmu sledujeme v mesiacoch marec až jún. Okrem ostatných faktorov znižujúcich rast miezd, sa v týchto mesiacoch vo veľkom čerpala dávka ošetrovné kvôli zatvoreným materským a základným školám.</p>
<p><strong>Rast príjmu sa spomalil vo všetkých analyzovaných kategóriách – u mužov aj žien, v každej vekovej aj</strong><strong> </strong><strong>pr</strong><strong>í</strong><strong>jmovej</strong> <strong>kateg</strong><strong>ó</strong><strong>rii.</strong> Podobný je aj mesačný profil zmeny v príjme, pre jednotlivé kategórie sa však líši v úrovni. Vo všetkých analyzovaných kategóriách je viditeľný vplyv vyplatenia 13. platu v máji 2019. Zvyšuje to bázu pre rok 2020, aj z toho dôvodu je najvýraznejší medziročný pokles príjmu v roku 2020 v máji.</p>
<p><strong>Od roku 2019 rastie priemerný pracovný príjem žien rýchlejšie ako mužom.</strong> Je to pravdepodobne dôsledok zvyšovania platových taríf o 10 % vo verejnej správe v rokoch 2019 a 2020, kde majú ženy väčšie zastúpenie. V roku 2019 bol rozdiel v raste na úrovni 1,6 p.b., v roku 2020 sa v dôsledku pandémie rozdiel znížil (0,8 p.b.).</p>
<p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>s</strong><strong>ú</strong><strong>lade s</strong><strong> </strong><strong>o</strong><strong>č</strong><strong>ak</strong><strong>á</strong><strong>vaniami,</strong> <strong>na celom analyzovanom horizonte, vykazujú najvyšší medziročný rast mladí do 25 rokov</strong> (prechod z čiastočného úväzku popri štúdiu na plný úväzok, rýchlejší kariérny rast). <strong>Naopak, najpomalšie rastie príjem v najstaršej vekovej kategórii.</strong> Pravdepodobne aj v dôsledku znižovania úväzkov.</p>
<p>Pri pohľade na rast príjmu podľa príjmových kategórií aj v krízovom roku 2020 platí, čím nižší príjem, tým vyšší medziročný rast príjmu. Na rast príjmu nízkopríjmových vplýva v posledných rokoch aj rýchly rast minimálnej mzdy.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="737" height="645" class="alignnone size-full wp-image-9182" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-7B.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-7B.png 737w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-7B-300x263.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid-7B-480x420.png 480w" sizes="auto, (max-width: 737px) 100vw, 737px" /> <img loading="lazy" decoding="async" width="747" height="339" class="alignnone size-full wp-image-9184" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid7.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid7.png 747w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid7-300x136.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid7-480x218.png 480w" sizes="auto, (max-width: 747px) 100vw, 747px" /></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">8.	Ako sa prejavila pandémia na disponibilnom príjme pracujúcich?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Za disponibilný príjem pracujúcich v tejto analýze považujeme ich pracovný príjem očistený o zaplatené odvody a daň z príjmu, a k tomu pripočítame sociálne transfery, ktoré popri pracovnom príjme pracujúci poberajú. Takto definovaný <strong>disponibilný príjem rástol na celom analyzovanom horizonte rýchlejšie ako hrubý pracovný príjem, a</strong><strong> </strong><strong>to</strong> <strong>v</strong><strong>ď</strong><strong>aka</strong> <strong>vyplaten</strong><strong>ý</strong><strong>m</strong> <strong>soci</strong><strong>á</strong><strong>lnym</strong> <strong>transferom</strong>.</p>
<p>V rokoch 2018 a 2019 rástol disponibilný príjem pracujúcich rýchlejšie ako ich hrubý pracovný v priemere o takmer 2 p.b. V roku 2020 sa zvýšil priemerný príspevok transferov k rastu príjmu na 2,7 p.b. <strong>Najvýznamnejšie k</strong><strong> </strong><strong>tomu prispelo vypl</strong><strong>á</strong><strong>canie</strong> <strong>pandemick</strong><strong>ý</strong><strong>ch</strong> <strong>d</strong><strong>á</strong><strong>vok nemocensk</strong><strong>é </strong><strong>a</strong><strong> </strong><strong>o</strong><strong>š</strong><strong>etrovn</strong><strong>é</strong><strong>, ako aj</strong> <strong>legislat</strong><strong>í</strong><strong>vne</strong> <strong>nav</strong><strong>ýš</strong><strong>enie rodi</strong><strong>č</strong><strong>ovsk</strong><strong>é</strong><strong>ho pr</strong><strong>í</strong><strong>spevku.</strong></p>
<p><strong>Očistenie pracovného príjmu o</strong><strong> </strong><strong>zaplaten</strong><strong>é</strong><strong> odvody a da</strong><strong>ň</strong><strong> z</strong> <strong>pr</strong><strong>í</strong><strong>jmu</strong> <strong>malo</strong> <strong>v</strong><strong> </strong><strong>rokoch 2018</strong> <strong>a</strong> <strong>2019 negatívny vplyv na výšku disponibilného príjmu</strong>. Negatívny príspevok k rastu bol na úrovni -0,5 p.b, a to v dôsledku tzv. tichého zdanenia. Bez toho, aby sa zvyšovali sadzby, rastie daňovo-odvodové zaťaženie a to jednak cez zdravotné odvody (popri raste miezd má stále menej pracujúcich nárok na stále nižšiu odvodovú odpočítateľnú položku na zdravotné odvody, ktorá je stanovená fixne) ako aj cez vyššiu daň z príjmu (nezdaniteľná časť rastie pomalšie ako mzdy). <strong>V</strong><strong> </strong><strong>roku 2020 sa</strong> <strong>v</strong><strong>š</strong><strong>ak</strong> <strong>v</strong><strong> </strong><strong>d</strong><strong>ô</strong><strong>sledku</strong> <strong>legislat</strong><strong>í</strong><strong>vnej </strong><strong>ú</strong><strong>pravy, ktorá zvýšila nezdaniteľnú časť základu dane, znížilo daňové zaťaženie pracujúcich, čo prispelo k</strong><strong> </strong><strong>rastu</strong><strong> čistého disponibilného príjmu</strong>. Príspevok daní a odvodov sa tak v roku 2020 preklopil z negatívnych do pozitívnych čísel.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="747" height="311" class="alignnone size-full wp-image-9186" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8.png 747w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8-300x125.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8-480x200.png 480w" sizes="auto, (max-width: 747px) 100vw, 747px" /></p>
<p>V roku 2020 vzrástol počet osôb, ktorým medziročne poklesol pracovný príjem. Zatiaľ čo v roku 2019 v priemere poklesol príjem 26 % pracujúcich, v najkritickejšom mesiaci roku 2020 tento podiel dosiahol hodnotu 43 %. Dôvodom dodatočného výpadku pracovného príjmu v pandemickom roku 2020 bolo jednak čerpanie dávok nemocenské a ošetrovné ak pracujúci ochorel, bol v karanténe alebo sa staral o dieťa či už z dôvodu choroby alebo z dôvodu zatvorenia školských zariadení. Okrem týchto prípadov došlo v priebehu roka 2020 k poklesu v pracovnom príjme aj u tých zamestnancov, ktorých bol zamestnávateľ nútený počas pandémie nechať doma z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, ako aj u zamestnancov, ktorých zamestnávateľ využíval prvú pomoc od štátu vo forme kurzarbeitu.</p>
<p>V prípade čerpania nemocenských dávok je výpadok v pracovnom príjme kompenzovaný dávkami. Najvýraznejší prepad pracovných príjmov u osôb poberajúcich dávky nastal v apríli a máji 2020, kedy dosiahol -23 %. Práve v týchto dvoch mesiacoch prispeli transfery k rastu ich disponibilných príjmov najvýznamnejšie. Vďaka transferom rástol priemerný disponibilný príjem týchto osôb počas celého obdobia. Najpomalšie rástol disponibilný príjem v máji, keď dosiahol rast 2,6 %.</p>
<p>Výpadok pracovných príjmov je viditeľný aj pri pracujúcich, ktorí nepoberali žiadnu dávku alebo transfer. V rokoch 2018 a 2019 bol priemerný rast ich pracovných príjmov na úrovni 9,4 %. V apríli 2020 sa rast ich príjmov spomalil a v máji dosiahol najnižšiu hodnotu 1,8 %.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="739" height="913" class="alignnone size-full wp-image-9188" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8B.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8B.png 739w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8B-243x300.png 243w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid8B-480x593.png 480w" sizes="auto, (max-width: 739px) 100vw, 739px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                  </div>
      
        <div class="accordion-component">
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">9.	Kompenzovali sociálne transfery výpadok pracovného príjmu? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>Sociálne transfery kompenzovali výpadok pracovného príjmu vo vyššej miere u</strong><strong> </strong><strong>ž</strong><strong>ien ako u</strong><strong> </strong><strong>mu</strong><strong>ž</strong><strong>ov.</strong> <strong> </strong></p>
<p>V rokoch 2018 a 2019 prispievali transfery k rastu v disponibilnom príjme mužov na úrovni 1,1-1,3 p.b., u žien na dvojnásobnej úrovni 2,3 p.b. Dôvodom je skutočnosť, že ženy častejšie poberajú dávku ošetrovné, ako aj to, že poberajú dávku materské (v roku 2019 približne 70 % poberateľov dávky ošetrovné boli ženy, v prípade dávky materské 80 %).  V pandemickom roku 2020 príspevok transferov u mužov vzrástol na 2,2 p.b. a u žien na 4,4 p.b.</p>
<p>Naopak, príspevok daní a odvodov je vyšší u žien. Súvisí to so skutočnosťou, že ženy majú v priemere nižší príjem ako muži. Vplyv tichého zdanenia sa tak u nich prejaví vo vyššej miere.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="746" height="365" class="alignnone size-full wp-image-9191" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9.png 746w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9-300x147.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9-480x235.png 480w" sizes="auto, (max-width: 746px) 100vw, 746px" /></p>
<p><strong>V</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong> <strong>vzr</strong><strong>á</strong><strong>stla</strong> <strong>kompenzácia výpadku pracovného príjmu sociálnymi transfermi vo všetkých vekových kategóriách. Najvýraznejšie vzrástla pre 26-40 ročných, čo je veková kategória rodičov, ktorá najčastejšie poberá dávku ošetrovné.</strong></p>
<p>U pracujúcich osôb, ktoré zároveň poberajú dôchodok, je príspevok transferov na celom analyzovanom horizonte vysoký – na úrovni 6 až 10 p.b.. Ak pracujúci už poberajú dôchodok, medziročne jeho výška rastie o valorizáciu. Priemerná výška príspevku je však ovplyvnená aj tými prípadmi, ktoré začali popri práci poberať dôchodok.</p>
<p>Negatívny príspevok daní z práce je najvyšší u najmladších, ktorí majú v priemere najnižší príjem v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="757" height="352" class="alignnone size-full wp-image-9193" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9B.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9B.png 757w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9B-300x139.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9B-480x223.png 480w" sizes="auto, (max-width: 757px) 100vw, 757px" /></p>
<p><strong>V roku 2020 nastal výrazný rast kompenzácie výpadku pracovného príjmu sociálnymi transfermi vo všetkých príjmových kategóriách. </strong>Negatívny príspevok daní a odvodov bol najvýraznejší pre nízkopríjmových, kde je najvyšší vplyv tichého zdanenia.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="755" height="368" class="alignnone size-full wp-image-9195" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9C.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9C.png 755w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9C-300x146.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid9C-480x234.png 480w" sizes="auto, (max-width: 755px) 100vw, 755px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">10.	Ako sa prejavila pandémia na disponibilnom príjme osôb, ktoré stratili prácu? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>Osobám, ktoré v</strong><strong> </strong><strong>roku</strong> <strong>2020</strong> <strong>stratili</strong> <strong>pr</strong><strong>á</strong><strong>cu, poklesol</strong> <strong>v</strong><strong> </strong><strong>priemere</strong><strong> č</strong><strong>ist</strong><strong>ý </strong><strong>disponibiln</strong><strong>ý</strong><strong> pr</strong><strong>í</strong><strong>jem o</strong><strong> </strong><strong>cca 50</strong> <strong>%, rovnako ako aj v predchádzajúcich dvoch rokoch. </strong>V roku 2020, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, klesol príjem o cca 40 % osobám, ktoré po strate práce poberali dávku v nezamestnanosti a o cca 60 % osobám poberajúcim rodičovský príspevok.</p>
<p>V roku 2020 sa mierne zhoršila situácia pre poberateľov dôchodkových dávok, u ktorých došlo k väčšiemu poklesu v disponibilnom príjme. V roku 2020 stratili 42 % disponibilného príjmu, v roku 2018 to bolo 39 %.</p>
<p>Situácia sa každoročne zhoršuje pre osoby, ktoré po strate práce spadnú do systému pomoci v hmotnej núdzi, čo je dôsledok valorizácie dávok, ktorá zaostáva za rastom miezd. Zatiaľ čo v roku 2018 stratili 43 % disponibilného príjmu, v roku 2020 už 52 %.</p>
<p>Naopak, mierne zlepšenie situácie nastalo v roku 2020 pre poberateľov rodičovského príspevku, v dôsledku legislatívnej zmeny zavádzajúcej druhú vyššiu úroveň príspevku pre osoby, ktoré predtým poberali dávku materské (pokles príjmu o 55 % v roku 2020 vs o 59 % v predchádzajúcich rokoch).</p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">11.	Ako sa prejavila pandémia na disponibilnom príjme osôb, ktoré získali prácu?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Osobám, ktoré získali prácu v roku 2020, stúpol disponibilný príjem o 77 %. V predchádzajúcich rokoch si tieto osoby polepšili o viac, nárast bol vo výške 96 %. Vo všeobecnosti platí, že pracujúce osoby v roku 2020 častejšie čerpali nemocenské dávky, v dôsledku čoho bol priemerný disponibilný príjem v tomto roku nižší.</p>
<p>V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi získali nástupom do práce menej osoby, ktoré sa pred vrátením na trh práce starali o dieťa a poberali rodičovský príspevok. Dôvodom je legislatívna zmena spomínaná vyššie. Nástupom do práce získali menej ako v predchádzajúcich rokoch poberatelia dávky v nezamestnanosti (rast príjmu o 133 % v roku 2020 vs. o 143 % v predchádzajúcich rokoch).</p>
<p>Situácia sa v roku 2020 nezmenila pre poberateľov dôchodkových dávok (zvýšenie disponibilných príjmov o 70 %) a poberateľov pomoci v hmotnej núdzi (zvýšenie disponibilných príjmov o 149 %).</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="747" height="367" class="alignnone size-full wp-image-9197" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid11.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid11.png 747w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid11-300x147.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid11-480x236.png 480w" sizes="auto, (max-width: 747px) 100vw, 747px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">12.	Ako sa prejavila pandémia na disponibilnom príjme neproduktívnej populácie?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p><strong>Priemerný disponibilný príjem osôb, ktoré boli mimo pracovného trhu<a href="#_ftn1" name="_ftnref1">[1]</a> , podľa očakávania nebol poznačený pandémiou a</strong><strong> </strong><strong>v</strong><strong> </strong><strong>roku 2020</strong> <strong>nar</strong><strong>á</strong><strong>stol o</strong><strong> </strong><strong>5,4</strong> <strong>%.</strong> Vo všeobecnosti, každý rok nepracovné príjmy rastú z dôvodu pravidelnej valorizácie dávok (dôchodkové dávky), prípadne z dôvodu jednorazového zvýšenia dávok alebo legislatívnych úprav výšky dávok, väčšinou smerom nahor.</p>
<p>V roku 2020 stúpli príjmy mužov v neproduktívnej populácii o 3,8 %. Príjmy žien narástli viac (o 6,7 %) z dôvodu už spomenutej legislatívnej zmeny v rodičovskom príspevku.</p>
<p>Mladšie vekové kategórie benefitovali zo zvýšenia rodičovského príspevku v roku 2020. Osoby v dôchodkovom veku mali v posledných troch rokoch stabilný rast disponibilných príjmov vo výške 3 %.</p>
<p><a href="#_ftnref1" name="_ftn1">[1]</a> Za osoby mimo pracovného trhu v tejto analýze považujeme tie osoby, ktoré nemajú pracovný príjem a sú buď poberateľmi dávok v nezamestnanosti, nemocenských dávok, rodičovského príspevku, dôchodkov alebo sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi staršími ako 15 rokov.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="739" height="364" class="alignnone size-full wp-image-9200" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid12.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid12.png 739w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid12-300x148.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid12-480x236.png 480w" sizes="auto, (max-width: 739px) 100vw, 739px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">13.	Ako sa vyvíjal počet poberateľov dávok nemocenské a ošetrovné?</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>V štandardných časoch, keď sa výraznejšie nemení chorobnosť, je vývoj počtu poberateľov dávok nemocenské a ošetrovné podobný ako vývoj zamestnanosti. V posledných rokoch však rástol počet poberateľov dávok rýchlejšie. Čo sa týka dávky nemocenské, čerpajú ju v porovnateľnej miere muži aj ženy, podiel žien na počte poberateľov sa pohybuje na úrovni 53-54 %. Dávka ošetrovné je častejšie čerpaná ženami, štandardne až 73 % z priemerného počtu poberateľov sú ženy.</p>
<p>V dôsledku pandémie v roku 2020 sa výrazne zvýšila chorobnosť ako aj prípady karantén, priemerný mesačný počet poberateľov dávky nemocenské vzrástol o 29 tisíc osôb. V priebehu prvej vlny bol najvyšší medziročný nárast v apríli, a to o 60 tisíc poberateľov. V priebehu druhej vlny najviac narástol počet v novembri, o 95 tisíc poberateľov. Rovnako boli v tomto ohľade pandémiou zasiahnutí muži aj ženy.</p>
<p>Dávku ošetrovné čerpalo najviac osôb v mesiacoch, keď boli zatvorené školské zariadenia. Najvyšší medziročný nárast poberateľov (o takmer 100 tisíc) bol v mesiacoch apríl a máj. V priemere za rok 2020 bol nárast poberateľov porovnateľný s nárastom u dávky nemocenské, na úrovni 28 tisíc osôb. V priebehu roka 2020 čerpalo ošetrovné viac mužov než v štandardných časoch, podiel žien na poberateľoch poklesol z úrovne 72 % na 67 %.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="741" height="667" class="alignnone size-full wp-image-9202" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid13.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid13.png 741w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid13-300x270.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid13-480x432.png 480w" sizes="auto, (max-width: 741px) 100vw, 741px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">14.	Ako pandémia ovplyvnila počet poberateľov rodičovského príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Rodičia detí do 3 rokov majú možnosť poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. V štandardných časoch, je vývoj počtu poberateľov rodičovského príspevku určovaný demografickým vývojom. V posledných rokoch mierne klesala populácia detí do 3 rokov, čo sa prejavilo v poklese počtu poberateľov.</p>
<p>V roku 2020 vzrástol počet poberateľov rodičovského príspevku a klesol počet poberateľov príspevku na starostlivosť. Odhadom okolo 2 600 rodičov prešlo z príspevku na starostlivosť na rodičovský príspevok, keďže od januára 2020 bola legislatívne zavedená druhá, vyššia úroveň príspevku. Pre rodičov, okrem tých poberajúcich príspevok na starostlivosť na viaceré deti súčasne, sa to finančne viac oplatí.</p>
<p>V roku 2020 je na vývoji počtu poberateľov rodičovského príspevku vidieť aj vplyv pandemického opatrenia, ktoré predĺžilo dobu poberania príspevku pre rodičov, ktorým počas pandémie končila rodičovská dovolenka.</p>
<p>Pri pohľade na počet poberateľov v členení podľa toho, či majú pracovný príjem, vidíme, že v roku 2020 vzrástol počet poberateľov bez pracovného príjmu. Naopak, počet poberateľov rodičovských príspevkov s pracovným príjmom klesol.</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="747" height="345" class="alignnone size-full wp-image-9205" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid14.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid14.png 747w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid14-300x139.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid14-480x222.png 480w" sizes="auto, (max-width: 747px) 100vw, 747px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">15.	Ako sa zmenili disponibilné príjmy starobných dôchodcov? </div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Priemerný disponibilný príjem starobných dôchodcov v posledných rokoch rástol. <strong>V</strong><strong> </strong><strong>roku 2020 bol medziro</strong><strong>č</strong><strong>n</strong><strong>ý </strong><strong>rast najr</strong><strong>ý</strong><strong>chlej</strong><strong>ší </strong><strong>a</strong><strong> </strong><strong>dosiahol hodnotu</strong> <strong>1,4 %, </strong>pre porovnanie v roku 2018 rástol ich disponibilný príjem tempom 1,1 %.</p>
<p>Disponibilný príjem starobných dôchodcov je tvorený jednak samotným starobným a predčasným starobným dôchodkom a tiež ich čistými pracovnými príjmami a inými dávkami a transfermi. Starobné dôchodky v posledných rokoch stabilne rástli a ich príspevok k rastu disponibilného príjmu sa pohyboval mierne nad 2,5 p.b. v každom roku. Naopak, príspevok čistých pracovných príjmov každoročne klesá. V pandemickom roku bol tento príspevok najnižší (-2,3 p.b.). Legislatívne zmeny v minimálnom dôchodku platné od 1.1. 2020 prispeli k zlepšeniu priemerného disponibilného príjmu dôchodcov o 1 p.b..</p>
<p><img loading="lazy" decoding="async" width="746" height="695" class="alignnone size-full wp-image-9207" src="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid15.png" alt="" srcset="https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid15.png 746w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid15-300x279.png 300w, https://www.rrz.sk/wp-content/uploads/2021/08/covid15-480x447.png 480w" sizes="auto, (max-width: 746px) 100vw, 746px" /></p>
              </div>
            </div>
          </div>
                  </div>
      
        <div class="accordion-component">
                    <div class="item ">
            <div class="header" data-hash="#">
              <div class="title">Metodológia</div>
            </div>
            <div class="body" id="">
              <div class="content">
                <p>Ambíciou Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) je analyzovať dopad navrhovaných opatrení ale aj významných udalostí akou je pandémia COVID-19 na príjmy slovenských domácností. Využili sme preto anonymizované individuálne údaje, ktoré máme k dispozícii a pozreli sme sa na to, aký dopad mal krízový vývoj v roku 2020 na ekonomický status jednotlivcov a ich príjmy .</p>
<p>Táto analýza je založená na individuálnych údajoch za roky 2017 až 2020 o výške príjmu zo Sociálnej poisťovne a na individuálnych údajoch o poskytnutých dávkach zo Sociálnej poisťovne a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. K dnešnému dátumu nám údaje dovolili analyzovať priebeh krízy do konca roka 2020.</p>
<p><strong>Počet pracujúcich</strong> je definovaný ako počet osôb v databáze Sociálnej poisťovne s pracovným pomerom zamestnaneckým, na dohodu alebo vykonávajúcich samostatnú zárobkovú činnosť. Počty sú vrátane osôb na materskej/rodičovskej dovolenke, ktorým zamestnávateľ „drží“ pracovné miesto. Z analýzy sú z technických dôvodov vylúčené študentské brigádnické dohody. Rozdiely oproti oficiálnym štatistikám ŠÚ SR vyplývajú aj zo skutočnosti, že databáza Sociálnej poisťovne neobsahuje napr. údaje za časť SZČO, ktoré neodvádzajú sociálne odvody alebo za príslušníkov ozbrojených zložiek. Naopak, súčasťou databázy sú aj zahraniční pracujúci na Slovensku.</p>
<p><strong>Pracovný príjem</strong> je odvodený od vymeriavacieho základu na sociálne poistenie. <strong>Disponibilný príjem</strong> tvorí súčet čistých pracovných príjmov, nemocenských dávok, dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, rodičovského príspevku a pomoci v hmotnej núdzi.</p>
              </div>
            </div>
          </div>
                  </div>
      
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/vplyv-pandemie-covid-19-na-prijmy-jednotlivcov/">Vplyv pandémie COVID-19 na príjmy jednotlivcov</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.rrz.sk/vplyv-pandemie-covid-19-na-prijmy-jednotlivcov/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Ako zvýšiť motiváciu pracovať?</title>
		<link>https://www.rrz.sk/ako-zvysit-motivaciu-pracovat/</link>
					<comments>https://www.rrz.sk/ako-zvysit-motivaciu-pracovat/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Žofia]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 06 Mar 2021 14:58:30 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Publikácie]]></category>
		<category><![CDATA[Jana Valachyová]]></category>
		<category><![CDATA[Komentáre]]></category>
		<category><![CDATA[Matúš Senaj]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.rrz.sk/?p=4215</guid>

					<description><![CDATA[<p>Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, platné od januára 2020, môže potenciálne zvýšiť participáciu na trhu práce o 700 osôb. Vplyv opatrenia je tlmený skutočnosťou, že zmena sa nedotýka osôb s najnižším príjmom, ktoré majú najnižšiu finančnú motiváciu pracovať a zároveň najcitlivejšie reagujú na zmeny v legislatíve.</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ako-zvysit-motivaciu-pracovat/">Ako zvýšiť motiváciu pracovať?</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<p>Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, platné od januára 2020, môže potenciálne zvýšiť participáciu na trhu práce o 700 osôb. Vplyv opatrenia je tlmený skutočnosťou, že zmena sa nedotýka osôb s najnižším príjmom, ktoré majú najnižšiu finančnú motiváciu pracovať a zároveň najcitlivejšie reagujú na zmeny v legislatíve. Ak by bolo cieľom opatrenia podporiť motiváciu pracovať, vhodnejšie by bolo zamerať opatrenie na osoby s najnižšími príjmami. Výraznejší efekt je možné dosiahnuť opatrením znižujúcim odvodové zaťaženie.</p>
<p>Ak by boli zvýšené odvodové odpočítateľné položky pre nízkopríjmových (s rovnakým vplyvom na rozpočet ako má zvýšenie nezdaniteľnej časti), mohli by sme očakávať zvýšenie participácie na trhu práce o 1 200 osôb. V prípade stanovenia odpočítateľných položiek vo výške minimálnej mzdy, participácia na trhu práce by vzrástla o 3 500 osôb. Ukazujeme tiež, že zmena podmienok v prospech poberateľov dávky v hmotnej núdzi má na motiváciu pracovať negatívny vplyv.</p>
<p>To, či sa človeku oplatí pracovať alebo zvýšiť pracovnú intenzitu, závisí od toho, ako je nastavený daňovo-odvodový systém a systém sociálnych dávok. Každá zmena v legislatíve daní, odvodov alebo sociálnych dávok preto môže viesť ku zmene vo finančnej motivácii pracovať a následne ku zmenám v zamestnanosti a ekonomickom raste. Dôsledkom je, že každé takéto opatrenie môže mať aj pôvodne nezamýšľaný dopad. Po zohľadnení reakcie na trhu práce sa tak fiškálny vplyv navrhovaného opatrenia môže líšiť od statického odhadu.</p>
<p>Na motiváciu pracovať sa v ekonomickej literatúre bežne nazerá dvojako. Prvým pohľadom sa vníma to, či sa oplatí zvýšiť intenzitu práce tým, ktorí pracujú. Pri druhom sa kladie otázka, či sa vôbec oplatí pracovať. V tomto komentári sa zameriavame na tento aspekt, analyzujeme vplyv legislatívnych opatrení na rozhodovanie sa o tom, či sa oplatí pracovať.</p>
<p>Štandardne používanými indikátormi vyjadrujúcimi finančnú motiváciu pracovať sú pasca neaktivity a čistá miera náhrady (Box 2 v Prílohe 1). Finančná motivácia ale nie je všetko, v realite motiváciu pracovať ovplyvňujú aj iné ako finančné faktory. Časový fond, ktorý môže osoba venovať práci, významne ovplyvňuje napríklad starostlivosť o dieťa mladšie ako tri roky alebo výskyt chronického ochorenia v rodine. Tiež dosiahnuté vzdelanie, rodinný stav a ekonomický status partnera majú dokázateľný vplyv na motiváciu pracovať. Ekonometrickým modelom ponuky práce vieme zachytiť aj spomínané nefinančné faktory.</p>
<p>Príspevok <a href="https://www.rrz.sk/ako-zvysit-motivaciu-pracovat/">Ako zvýšiť motiváciu pracovať?</a> je zobrazený ako prvý na <a href="https://www.rrz.sk">Rada pre rozpočtovú zodpovednosť</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://www.rrz.sk/ako-zvysit-motivaciu-pracovat/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
